Шановні відвідувачі сайту!!!

На даному сайті розміщені план-конспекти уроків, короткий та повний обсяг творів із шкільної програми, біографії та портрети письменнників, матеріали для підготовки до ЗНО, багато теоретичного матеріалу з української мови і літератури, літературні ігри, матеріали для проведення гурткової роботи, календарне планування на всі предмети, презентації для уроків, дуже багато творів за шкільною програмою та багато іншого цікавого матеріалу. Маєте пропозиції та побажання пишіть адміністратору, всі вони будуть обов'язково враховані!!!

P.S. Вибачте за рекламу на сайті. Це необхідність для подальшого сталого розвитку даного ресурсу.

Твір Ярема — типовий представник повсталого народу (за поемою Тараса Шевченко «Гайдамаки»)
Додав: admin
Коментарів: 0
Додано: 9-01-2013, 19:06
Ярема — типовий представник повсталого народу (за поемою Тараса Шевченка «Гайдамаки»)
Над поемою «Гайдамаки» Т. Шевченко працював з 1839 до 1841 року у вільний час від занять в Академії мистецтв. Поема вийшла друком 1842 року власним коштом автора. Ця поема стала подією не лише в українській, айв усій європейській літературі. Головне джерело поеми — народні пе-рекази і пісні. Є тут і реальні постаті, і вигадані. Гонта і Залізняк — це, як відомо, історичні особи. А ось Ярема Галайда — це збірний образ українського повсталого народу. Такої історичної постаті не було, це витвір Т. Шевченка. Сам Шевченко пише: «Галайда вполовину видуманий». Шев-ченкознавці пояснюють слово «вполовину» так: «видумана» поетом любовна сюжетна лінія Яреми — Оксани, а не сам герой поеми. Загально визнано, що головний герой поеми «Гайдамаки» — це повсталий народ. А Ярема — його типовий представник.
Хто він такий? Це наймит-попихач, над яким знущається загребущий і жорстокий Лейба. Яремі доводиться багато працювати, у нього багато обов'язків. Ярема «гнувся», «нагинався», мовчки виконував роботу; заступитися за нього нікому: це «сирота убогий». Але за наругу він не нарікає, такої вже він вдачі: добрий, не мстивий, ніжний.
І все ж Ярема — «сирота багатий»: він по-справжньому багатий душею, багатий на щиру дівочу любов. Оксана його теж щиро любить. Оце щире, глибоке кохання є найвищим ідеалом Яреми, окрилює його, не дає занепасти духом.
Але сталася біда: титаря убили, а Оксану украли. Без коханої він не уявляє собі життя. Особиста кривда робить його сильним і рішучим. І все-таки не лише особисті інтереси, а і вболівання за свій понівечений народ роблять його месником. Ярема іде в гайдамаки. Йому дають прізвищу Галайда, яке теж означає — бездомний, бурлака. Але тепер у нього є дім, сім'я, учителі — це Гонта, Залізняк, козаки. Ярема хоче стати сторуким, він так люто ненавидить ворогів свого народу, що коли й умре, говорить він, то з могили встане мучити шляхту. Ярема дуже змінився: у нього «виросли крила», тепер він «неба достане, коли полетить». Спочатку Ярема-наймит дивував нас своєю рабською покірністю, потім романтичним ніжним коханням, а Ярема-месник вражає нас своєю грізною силою, незвичайною хоробрістю, а понад усе — якоюсь вулканічною люттю до панів і навіть
жорстокістю:
А Ярема — страшно глянуть —
По три, по чотири так і кладе...
Звичайно, Ярема — образ романтичний. А романтичне зображення героїв вимагає від письменника і прийому гіперболізації, і емоційного викладу, і барвистого вислову. Ярема наділений винятковими рисами, але не протиставлений народу. Він весь час з народом, розділяє з ним ярмо неволі і радість перемоги над гнобителями. Це звичайний гайдамака, і автор на цьому наголошує. Шевченко наділяє Ярему щастям наприкінці поеми: вони повінчалися з Оксаною вранці, а ввечері він повертається в загін Залізняка, якому він став за сина:
Придбав Максим собі сина
На всю Україну.
Хоч не рідний син Ярема,
А щира дитина.
За відданість народній справі прославився Ярема. Про нього складають пісні. Важливо, що Ярема не гине. Він і такі, як він, мають передати наступному поколінню естафету святої боротьби за святу волю.
Інформація
Відвідувачі, Ви також можете залишити коментар до даного матеріалу
 Залишити коментар
Схожі матеріали:
Меню
Авторизація
Архів матеріалів
Популярні матеріали
Яндекс.Метрика

загрузка...