5 клас Урок 2 Тема: Образ ліричної героїні, яка любить читати, у поезії М. Цвєтаєвої «Книги в червоній палітурці»
Додав: admin
Коментарів: 0
Додано: 10-04-2014, 22:13

План конспект уроків за поезією М. Цвєтаєвої «Книги в червоній палітурці»

5 клас Урок 2

Тема: Образ ліричної героїні, яка любить читати, у поезії М. Цвєтаєвої «Книги в червоній палітурці»

Мета: вдосконалювати вміння характеризувати ліричного героя, визначати сюжет; розвивати навички аналізувати поезію, культуру мовлення; виховувати любов до прекрасного світу книги.

Обладнання:портрет М. Цвєтаєвої, аудіо запис Равеля «Іспанська рапсодія»

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Епіграф: Хто ніколи не був дитиною, той ніколи не буде дорослим.

                                                                                                Чарлі Чаплін

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань і умінь учнів

1. Перевірка домашнього завдання.

- Учні розповідають про захоплення сім’ї М. Цвєтаєвої.

- Учні зачитують відгуки про свої улюблені книги.

2. Виразне читання поезії учнями.

3. Бесіда

- Як називає поетеса дитяче житло?

- Чому дитяче життя називає «раєм»?

- Назвіть друзів поетеси.

     ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Бесіда

- Яка головна тема поезії М. Цвєтаєвої «Книги в червоній палітурці»?

- Як називається твір, в якому автор розповідає про власне життя? (Автобіографічним).

2. Робота з епіграфом.

- Як ви розумієте епіграф?

- Чому без дитинства немає дорослого життя?

3. Запис учнями теми  й епіграф уроку.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Вступне слово вчителя

У віршах, як і у прозових творах, є свої герої й героїні. Як правило, вони не мають імен. Автор віршів веде душевну розмову з читачем, використовуючи слово «Я», але це не означає, що він пише лише про себе. У поетичному творі розкриваються почуття, настрої, думки, які близькі й іншим людям.

2. Словникова робота

Ліричний герой – особа, думки і почуття, якої виражаються у ліриці.

3. Слово вчителя

Головна тема вірша відображена у назві. Але розповідаючи про одне, Цвєтаєва сказала про все. І про себе… Авторка поезії  «Книги в червоній палітурці» ще зовсім молода, але вже почала дорослішати, звертається до спогадів про дитинство як про чудове джерело щасливих миттєвостей життя.

4. Бесіда

- На кого схожий ліричний герой вірша?

- Опишіть ліричного героя. (Дівчина щира, відверта, любить музику і художню літературу, тонко відчуває красу мистецтва, яке викликає в неї творчу уяву)

- За ким сумує ліричний герой. Відповідь обґрунтуйте.

Коментар. Героїня уособлює в собі багатьох людей, які захоплюються художніми творами.

5. Робота над сюжетом твору

- Як побудований вірш? (Має зачин, розвиток подій, кінцівку)

- Чим відрізняється сюжет прозового твору від ліричного? (У вірші відображається внутрішнє життя героя)

- Про які події розповідається у зачині? Зачитайте.

- Чи є щось незвичайного у цих рядках?

- У заголовку «Книги в червоній палітурці» слово «книги» вживається у множинні, а «палітурка» - в однині. Чому?

- Як поетеса починає поезію?

- Як героїня звертається до книг? («Незрадливі любі друзі»)

- Чому «незрадливі друзі» посилають «палкий привіт»?

- Чому «книги» саме в старій червоній палітурці, а не в зеленій або синій?

- Як далі розвиваються дії? Зачитайте й прокоментуйте рядки. (Спогади про дитинство, матір, рідний дім, улюблених героїв, уподобання в літературі)

- Які постають образи улюблених героїв?

- Чому авторка поєднала в одній поезії героїв різних письменників?

- Чи співпереживає дівчинка героям? Відповідь обґрунтуйте. (Незавершені речення, оклики, запитання)

- Які відносини склалися у героїні з мамою? Зачитайте.

- Чому мама забувала нагадати героїні про час? Зачитайте. (Вона захопилася грою на роялі)

- Про які епізоди художніх творів поетеса розповідає?

- Зачитайте кінцівку поезії. Який колір використовує авторка? (Золотий) Чому?

- В якому значенні вжито слово золотий? Чому?

6. Творче завдання

Випишіть і порівняйте епітети з перекладу вірша й мови оригіналу.

ІV. Підсумок уроку.

1. Продовжіть речення

Ліричний герой – це…

Персонажі, за якими сумує М. Цвєтаєва, - …

Композитори, музика яких звучала в будинку Цвєтаєвих, -…..

Ліричний герой сумує за ….

«Книги ……»

«Та й мені ці золоті….»

2. Хвилина релаксації

- Сядьте зручніше. Слухаючи музику Равеля «Іспанська рапсодія», пофантазуйте.

- Що ви собі уявляли?

V. Домашнє завдання

Намалювати портрет улюбленого героя художнього твору.

 

 

 

 

Використанні джерела

Ніколенко О., Орлова О. Вивчення поезії М. Цвєтаєвої в 5 класі// Зарубіжна література в школах України № 12, Грудень. 2012. с. 16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

КНИГИ В КРАСНОМ ПЕРЕПЛЕТЕ

 Из рая детского житья

 Вы мне привет прощальный шлете,

 Неизменившие друзья

 В потертом, красном пререплете.

 Чуть легкий выучен урок,

 Бегу тот час же к вам, бывало,

 - Уж поздно!- Мама, десять строк!...-

 Но, к счастью, мама забывала.

 Дрожат на люстрах огоньки...

 Как хорошо за книгой дома!

 Под Грига, Шумана и Кюи

 Я узнавала судьбы Тома.

 Темнеет, в воздухе свежо...

 Том в счастье с Бэкки полон веры.

 Вот с факелом Индеец Джо

 Блуждает в сумраке пещеры...

 Кладбище... Вещий крик совы....

 (Мне страшно!) Вот летит чрез кочки

 Приемыш чопорной вдовы,

 Как Диоген, живущий в бочке.

 Светлее солнца тронный зал,

 Над стройным мальчиком - корона...

 Вдруг - нищий! Боже! Он сказал:

 "Позвольте, я наследник трона!"

 Ушел во тьму, кто в ней возник.

 Британии печальны судьбы...

 - О, почему средь красных книг

 Опять за лампой не уснуть бы?

 О золотые времена,

 Где взор смелей и сердце чище!

 О золотые имена:

 Гекк Финн, Том Сойер, Принц и Нищий!

 

Марина Цвєтаєва

 Книги в червоній палітурці у перекладі Ігора Папуши

 З раю моїх дитячих літ

 Ви, незрадливі любі друзі,

 Шлете мені палкий привіт

 В старій червоній палітурці

 Що тільки вивчу я урок

 Відразу йду до вас бувало

 - Вже пізно! – мамо, лиш рядок!... -

 Та мати завше забувала.

 На лампі мерехтять вогні…

 Як гарно з книгою у хаті!

 Під Гріга, Шумана, Кюі

 Про долю Тома запізнати.

 Вже смеркло, холод у вікно…

 Том з Беккі з вірою чекають.

 І смолоскип індійця Джо

 У сутінках печер блукає

 На цвинтарі десь крик сови…

 (Боюсь!) Біжить - крізь темінь стежка -

 Хлопчина, прийма у вдови,

 Як Діоген, що в бочці мешка.

 Сіяє в залі трону лак

 Над юнаком – корона вежить

 Раптом (О Господи!) – жебрак,

 Ще й мовить: Трон мені належить!»

 Та кожен знову в пітьмі зник.

 Британії судьба - страждати…

 -Та чом би серед любих книг

 Знов з лампою не задрімати?

 О золоті мої часи,

 Палає серце на папері!

 Та й імені ці золоті:

 Жебрак, принц, Том і Геккельбері!

 

 
