Аналіз повісті І. Нечуй-Левицького «Кайдашева сім'я». Образи і характери героїв.
Додав: admin
Коментарів: 0
Додано: 4-09-2013, 10:45
Аналіз повісті І. Нечуй-Левицького «Кайдашева сім'я». Образи і характери героїв.
 
 
 
Жанр: повість (соціально-побутова) з елементами сатири і гумору.

Рік написання: 1878р.

Тема: автор піднімає тему родинних стосунків; проблеми, сварки між сім'янинами; трагедія тогочасного села взагалі.

Ідея: автор повісті хоче навчити читачів "не розгубити себе”, тобто не втратити свої добрі риси характеру, такі як: чуйність, людяність, щирість, повага, стриманість.

В різних умовах життя, в різних ситуаціях, з різними людьми залишатися самим собою, залишатися людиною.

Головні герої: Омелько Кайдаш, Маруся Кайдашиха, Карпо, Лаврін, Мотря, Мелашка.Образ Омелька Кайдаша

Омелько Кайдаш – звичайний селянин. Тяжка праця, панщина підірвали його здоров'я та сили. У нього «здорові жилаві руки, широке лице було сухорляве й бліде, наче лице в ченця».Омелько дуже працьовитий, ніколи не сидів без діла, щось завжди майстрував, лагодив. Від своїх синів він також вимагав працьовитості. Але Кайдаш любив випити- це, мабуть, було його найбільшою вадою. Тяжке життя зробило його нервовим та забобонним.

Після одруження синів, він поступово втрачає батьківську владу над ними, а Карпо навіть підіймає на старого руку.

Кайдаш спився до божевілля та втопився, хоча все життя боявся саме такої смерті.Образ Марусі Кайдашихи

Маруся Кайдашиха - дружина Омелька, мала двох синів. Вона сварлива, бездушна жінка. Маруся гарно готувала і замолоду служила у панів покоївкою, від них і сама «набралась трохи панства». Кайдашиха з погордою ставиться до бідніших від себе, любить вихвалятись. Позитивні риси її характеру - це те, що вона працьовита, дбайлива хазяйка, любляча мати і бабуся. Але приватна власність, жадоба до землі зробила її жорстокою, жадібною. Це призводило до частих сварок і розладів у сім'ї, і, навіть, бійок.Образ Карпа

Карпо – старший син О.Кайдаша та М.Кайдашихи. Карпо був грубий, неласкавий, сердитий, мовчазний.

"Його насуплене, жовтувате лице не розвиднювалось навіть тоді, як губи осміхались."На селі його обрали десятським.Образ Лавріна

Лаврін – молодший син у сім'ї Кайдашів.У нього приваблива зовнішність: «Лаврінове молоде довгасте лице було рум'яне, веселі, сині, як небо, очі світилися привітно й ласкаво». Хлопець жартівливий, дотепний, веселий. Він у всьому бачить хороше, добре, шанує людей, захоплюється красою природи, має ліричну душу і грає на сопілці. Але, нажаль, зрештою і Лаврін стає егоїстом.Образ Мотрі

Образ Мотрі - один з найдовершеніших образів повісті. Мотря - дружина Карпа. Дівчина була із заможної родини, але добра і не вихвалялася на селі. Узявши шлюб, поринула у тяжкі будні. Зла свекруха звалила на неї всю хатню роботу. Щоденна гризня зробила Мотрю злою, сварливою жінкою. А лютість її не мала меж. Виколола свекрусі око та не переймалась, а раділа цьому.Образ Мелашки

Мелашка – щира, тиха, спокійна, лагідна, чутлива. Вона тяжко переживала безладдя в родині. Та поступово і Мелашка втягується в сварки й бійки.Загалом, Кайдаші і їх дружини - індивідуалісти, які живуть своїми егоїстичними інтересами. Вони втратили почуття гідності та поваги.

Повість «Кайдашева сім'я» закінчується примиренням двох родин.Проблематика твору:

- проблема батьків і дітей;

- проблема виховання;

- проблема кохання та сімейного щастя;

- проблема багатства;

- проблема віри в Бога та додержання заповідей;

- проблема народної моралі;

- авторитет у громаді та самореалізація.Як розкривається проблема батьків і дітей та виховання у сім'ї у повісті «Кайдашева сім'я»?

Омелько і Маруся Кайдаші – працьовиті, своїх дітей вони теж виховали працьовитими, але ті вже не хочуть коритися батькам - і в цьому одна з проблем батьків і дітей у цій родині.

Діти хотіли бути самостійними, незалежними, бо мали характер дрібних власників. Але старші Кайдаші весь час навчали і наказували, що не могло подобатися їхнім дітям.

Я вважаю, що в цій родині ані старшим, ані молодим не вистачило мудрості, культури, порозуміння.

В сварливій родині виростуть і сварливі діти. Наприклад, Карпо та Мотря своїх діточок виховують у ненависті до бабусі і дідуся, дядька Лавріна й тітки Мелашки, двоюрідних сестер та братів. Дти повинні рости в дружній родині, де панує мир, злагода і любов, тоді і вони виростуть не сварливі та не егоїстичні.

Діти повинні поважати старших, а дорослі, у свою чергу - дітей.Як розкривається проблема кохання та сімейного щастя?


Щоб простежити за розкриттям цієї проблеми слід порівняти пари: Карпо і Мотря, Ларін і Мелашка.

Карпо і Лаврін дуже різні, тому і дружин обрали по характеру зовсім різних.

Пара 1.

Карпо і Мотря кохають одне одного, хлопець заступається за кохан, але щастя для них перш за все полягає у накопиченні багатства. Кохання їх не романтичне, без поетичності.

Пара 2.

Ларін і Мелашка безмежно закохані, вони дуже схожі, ніжні, поетичні натури. Для Лавріна було неважливе матеріальне становище коханої дівчини. Пара зуміла побудувати свої сімейні взаємини так, що вони щасливі, завжди підтримують одне одного.
Схожі матеріали:
Меню
Архів матеріалів