Література рідного краю: Григорій Сковорода
Додав: admin
Коментарів: 0
Додано: 31-01-2014, 22:00

Література рідного краю: Григорій Сковорода

Мальовничі роздоли щедрого талантами харківського краю. Земля, що виховала Григорія Сковороду, Квітку-Основ'яненка, Василя Мисика, Олександру Ковальову, Степана Сапеляка, Віктора Бойка, Анатолія Перерву та багатьох інших письменників.

«Чим ширша своєю діяльністю людина, — писав П. Тичина, — тим далі після її смерті шириться пам'ять про неї. Чим ясніший своєю моральністю й правдивіший голос творця, тим чистішим і звучнішим стає цей голос з часом, у віках». Так і зі Сковородою. Понад два століття минуло з того часу, як цей самобутній письменник ходив по землі. Проте голос його не стихає, а все дужчає. Його заповіді справедливості, добра, людяності, працьовитості знаходять відгук і у наших серцях.

Ще за життя Сковороду називали «українським Сократом», «українським Горацієм», бо він значно розвинув на Україні філософію, літературу, педагогіку.

У своїх творах Сковорода оспівав природу України, її працьовитих людей, прагнення до щастя й волі, висміяв панів за їх паразитизм, за знущання з народу. А ще він проголосив людину та її волю найвищою цінністю.

Твори Сковороди відзначаються афористичністю. Не одна крилата фраза пішла мандрувати по світу з його писань: «Любов виникає з любові; коли хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю»; «Краще голий та правдивий, ніж багатий та беззаконний»; «Ні про що не турбуватись — значить не жити, а бути мертвим». Григорій Сковорода є автором творів повчального характеру.

У притчі «Вдячний Єродій» він говорить про велику роль природних нахилів людини: «Не вчи яблуню родити яблука: вже сама природа її навчила. Загороди її лише від свиней, зріж будяки, почисть гусінь».

Притча «Вбогий жайворонок» навчає нас оцінювати людину не за обличчя, а за розум і серце, жити чесно, пройматися горем ближнього. Щоб стати щасливим, не треба багатства та влади. Гідність людини визначають не гроші й знатне походження, а чесне життя. Ось такі повчальні оповіді Сковороди.

А як гостро критикував Сковорода здирників, бюрократів, пияків, розпусників, ледарів! Це пани, що стягають поля, купці й лихварі, що обманюють трудящих, чиновники та юристи, що зловживають своїм становищем, багачі, у яких «дім, як вулик, гуде від гуляк». «Живіть мудро і не заплямовуйте совість», —ось до чого закликає великий філософ.

Жаль, що за життя не було надруковано жодного твору Сковороди. Хоча його поезії швидко поширювалися по Україні устами народу. Гостре непідкупне слово Сковороди в моторошній темряві кріпосницької сваволі спалахувало чистим вогнем і торувало стежку народному щастю. А його мандрівне життя було предметом оповідань та легенд...

 

Схожі матеріали:
Меню
Архів матеріалів
Популярні матеріали