Філософські роздуми Григорія Сковороди про людське щастя (І варіант)
Додав: admin
Коментарів: 0
Додано: 31-01-2014, 22:04

Філософські роздуми Григорія Сковороди про людське щастя (І варіант)

Благословенні ви, сліди,

Не змиті вічності дощами,

Мандрівника Сковороди

З припорошілими саквами,

Що до цілющої води

Прямує, занедбавши храми.

М. Рильський

Давньогрецький філософ Діоген шукав вдень з ліхтарем людину, жив у бочці та харчувався найпростішою їжею. Чи не схожий був на нього і наш мандрівний філософ Г. С Сковорода? У простій свитині, з торбинкою книжок за плечима, часто босий і голодний, понад тридцять років мандрував він селами України та за її межами — ганьбив жорстоке панство і царизм, навчав людей грамоти, вчив їх любити красу і бути щасливими.

Ним написано 17 філософських трактатів, ЗО віршів-пісень, більше як два десятки байок. Всі ці твори єднає думка: мета людського життя — щастя, але різні люди обирають різні шляхи до нього.

Й у Сковороди був свій шлях, В підґрунті щастя, на його думку, лежать душевність, сердечність, простота, скромність, але не прини­женість. «Шукаємо щастя по країнах, століттях, а воно скрізь і завжди з нами; — писав він, — як риба в воді, так і ми у ньому, і воно біля нас шукає нас самих. Нема його ніде від того, що воно скрізь. Воно схоже до сонячного сяйва — відхили лише вхід у душу свою».

Суть в безкорисливості, стверджує Сковорода, в служінні правді,-, людям, в боротьбі з такими пристрастями, як себелюбство, жадібність, пихатість.

Нехай у тіх мозок рветься,

Хто високо в гору дметься...

Цю свою тезу він доводив на практиці, відмовляючись від високих, добре оплачуваних посад і вибираючи «не пасторський жезл, а настушу сопілку».

Щоб бути щасливою, людина повинна жити в злагоді з природою, з людьми, совість мати чисту, бо «найгірша мука — совість, якщо сумління чисте, і в серці мир та спокій», відчувати незалежність, але не самотність, бо «самотній —це дикий звір чи Бог», а ні тим, ні іншим людина не повинна бути.

Цього він навчає інших. Світ — театр, кожен повинен обирати роль не за її значущістю, а відповідно до власних здібностей. Адже прекрасне все, що на своєму місці, природне, чисте й непідробне. Тому «краще бути справжнім котом, аніж з ослячою душею левом». Ще він казав, що щастя — «у сродній праці», тобто, якщо людина робить щось за покликанням, робота для неї буде задоволенням.

Але прийти до такого щастя можна лише шляхом самопізнання, глибокого вивчення своїх здібностей, можливостей і прагнень — відповідно до цього й слід будувати своє життя. Тоді не потрібне буде ніщо зайве, й можна буде задовільнятися найнеобхіднішим, «їсти, щоб жити, а не жити, щоб їсти». Хрестоматійними стали його слова: «Дякувати Богові, що потрібне зробив нетрудним, а трудне непотрібним».

Та все ж таки у цій позиції немає нічого від приниження. «Хто прагне істини, тому не личить повзати!» — говорить Сковорода.

Йому найкраще думалося на природі, просто неба, він не покидає все життя обраний шлях мандрівного філософа, не відмовляється від вічних пошуків істини. В самому цьому шуканні, в постійному накопиченні знань, в прагненні до мудрості, він теж вбачає щастя. Але не тоді, коли знання мертві й перетворились на якусь догму.

Так розуміла щастя ця ґеніальна людина. Але ж чи був Сковорода щасливим? Часом — ні, бо народ, серед якого він жив і яким він пи­шався, страждав. Болюче сприймав філософ зруйнування Січі, закріпа­чення людей, і, дивлячись на них, мріяв про велике братерство рівних, царство щастя, любові, миру. З цих мрій складається певна політична програма: «Усе загальне, спільне! Закони гуманні, мудрі, супротивні тим, що процвітають з тиранії... Велике братство, спілка співдружнос­тей людей, об'єднаних за покликанням і за стремліннями, — ось що таке республіка, яка прийде на зміну царству темряви!»

Так, щастя Сковорода шукав саме на землі, у самовдосконаленні і соціальних перетвореннях, а не в очікуванні раю — він не вірив у потойбічний світ. З релігією у нього були складні відносини. Сковорода вірив у Бога, навіть уночі вставав молитися, але ненавидів церковно­служителів, які «велику віру гноблених перетворили на щит своєї жадібності і марнославства, на бич народу й волі». У цьому погляди Сковороди були близькими до шевченківських, хоча життя його більше нагадувало життя ченця, тільки що не ситого церковного, з тих що Об'їдалися в трапезних і були «стовпами неотесаними» — швидше на самотника перших років існування християнства.

Не спіймав світ вічного мандрівника тенетами ані слави, ані достатку і багатства. Сковорода залишився сам собою. Таким його любили і шанували сучасники. В Бабаях біля джерела збиралися люди, щоб послухати його мудрі поради, його прекрасну гру на сопілці; як рідного приймали його в кожній хаті. Представники передової інтелігенції наввипередки запрошували його у гості. Це він переконав слобожанське дворянство, що щастя — в науці та мистецтві, в пошуках істини, і на їхні пожертви через 11 років після його смерті було відкрито в Харкові перший на Україні університет. Не дивно, що про Сковороду складали легенди. Тож Україна може з повним правом пишатися своїм чудовим сином.

 

Схожі матеріали:
Меню
Архів матеріалів
Популярні матеріали