Твір «Щоденник» Олександра Довженка — трагічний, вистражданий документ
Додав: admin
Коментарів: 0
Додано: 17-01-2013, 23:11
«Щоденник» Олександра Довженка — трагічний, вистражданий документ
«Болить у мене серце день і ніч»
О. Довженко
Олександр Петрович Довженко... Лише називаємо це ім'я — і відразу уявляємо струнку, вродливу, зовні та внутрішньо, талановиту людину, письменника і кіносценариста, автора безсмертних кіноповістей «Земля», «Щорс», «Повість полум'яних літ», а «Зачарованою Десною» зачитувались і дивувались, як-то до щему тепло і захоплююче можна згадувати своє дитинство, родину, звеличувати людину праці, так майстерно, з невичерпною любов'ю описувати рідні місця: село, береги Десни, природу рідного краю.
Та нещодавно відкрився перед нами ще один бік його обдарованості — публіцистика. Ми маємо змогу перегортати і читати сторінки його «Щоденника», а уважно прочитавши, розуміємо, як не просто жилося і писалося, творилося; напружено, болісно, часто під безпосереднім контролем «зверху», але О. П. Довженко до останнього подиху залишався справжнім митцем, патріотом, людиною.
Тож запрошуємо до обговорення, до роздумів, чому ж так боліло і вдень, і вночі серце великого майстра? Бо сама доба не дозволила бути Довженкові цілісною у творчості, внутрішньо вільною людиною. Він намагався протистояти дійсності, чинити опір, але не вистачало власних сил, і залишався щоденник, де він міг розмірковувати, страждати, плакати, молитися, аби не збожеволіти...
Осмисливши прочитане, розуміємо, що хвилювали великого творця, дійсно, болючі, дуже важливі проблеми: він глибоко усвідомлює долю України, рідного українського народу; письменника бентежить, душу крає йому війна; розмірковує над своєю долею та долями виданих його сучасників; висловлює своє сприйняття та дає характеристику вождям (Сталіну, Хрущову, Берії); осмислює та викриває суспільні проблеми (простої людини, жінки в суспільстві, про пам'ятки культури, історії, цвинтарів, школи і вчителів, мови, чиновництва, бюрократії, посад), і з'ясовує перспективи своєї творчості, адже думкою линув у майбутнє, наснажений був працювати... працювати... працювати...
Головне, що проходить через увесь щоденник — це роздуми про глибоку історичну кривду, що чинилася і чиниться українському народові. «Україна поруйнована, як ні одна країна в світі!» Дуже страждав від того, що українці — «...квіти бур'янові, бур'яном забиті» — не хочуть вчити своєї історії, «народ, що не знає своєї історії, є народ сліпців». Незагоєною раною болить Довженкові голодомор 1932-33 років, «велике» переселення мільйонів українців до Сибіру. Хотів бачити Україну не Великою Удовицею, а сильною державою. З сумом порівнював свій народ з тютюном, «Його весь час пасинкують. У нього велике, Дебеле листя, а цвіту де-не-де». Але ж, незважаючи на все, великий син свого народу ніжно, по-синівськи любив свою Україну, переживав за неї, за народ: «Що ж буде з народом нашим?» Зболілася душа... Війна щемно ранила серце Довженка. Як людина гуманна, він війну не сприймав, називав її дурною, а воєначальників тупоголовими. Страждав віл того, що німці пограбували Україну, вивізши не тільки зерно, паливо пам'ятки культури, але найцінніше — людей, дітей для онімечування й роботи, дівчат — для оздоровлення арійської нації. Він проклинав Сталіна. Стражденно, болісно роздумує над своєю долею: «Мені 48 років Моєму серцю — 60. Воно зносилося від частого гніву і обурення, і туги Мені хочеться вмерти. Мені здається, що я прожив уже все своє життя, немов ангели покинули мою душу»... «Я вмру в Москві, так і не побачивши України...» У цих рядках — весь Довженко, митець і людина. Болюче сприймає жорстоку критику кіноповісті «Україна в огні», що зродилася із болісних страждань митця, народу, гірких втрат. Довженкові пощастило, його не заарештували, не розстріляли, але й жити спокійно не давали, сталінське цькування підірвало його здоров'я. Але не зміліла душа майстра, і з цього жорсткого двобою він виходить переможцем, людинолюбцем. Тож не випадково серед багатьох проблем, які порушує О. Довженко у «Щоденнику» — це роздуми про звичайну людину, адже «найбільший скарб всього людства є сама людина». Він вболівав за простих, звичайних людей, які не мають ні чинів, ні орденів, бо «багата держава, яку утворюють бідні люди, — абсурд! Держава не може будувати свій добробут на бідності й обдертості своїх громадян». Не завадило б сучасним нашим політикам замислитись над цим.
А українських жінок, що винесли на своїх плечах війну, він порівнює з давньоруською Ярославною, називає жінку хранителькою нації, красою землі нашої. Скільки горя, страждання, випробувань випало на їхню долю? А хто винен? Довженко звинувачує радянську систему. Як ревно ставився письменник до того, що мало де звучить українське слово, його хвилювало, як же можна виховати молоде покоління, якщо в країні не цінуються пам'ятки історії і культури, українська мова, немає поваги до учителя. А ставлення декого до вічного пристанища мертвих — кладовища?! Кажуть, рівень культури нації визначається за її ставленням до вічного пристанища: «кладовища — це дзеркало людських взаємин», тому їхній стан цілком залежить від пошани до людської особистості, від нашого виховання. Актуальною є ця проблема і зараз, часом бачимо прояви жорстокого вандалізму у місцях вічного спочинку наших предків. І просто дивуєшся, чому люди так несамо¬вито прагнуть до посад: «Довгі роки придивляюсь до людей, що стоять біля керма... Сумна картина. Спрощенство обнялося з простотою. Ми дегенеруємо, не помічаємо цього самі! Бідний, убогий, многостраждальний мій народе, який ти нещасливий! Ведуть тебе поводирі!»
А скільки ще було задумів! Хотілося працювати, певно було б замало доби.
І після того, як закриваємо останню сторінку «Щоденника», подумки охоплюємо і намагаємося, збагнути все: порушені актуальні проблеми, вболівання за долю Укра'їни, зривання масок із вождів, гостра критика суспільства дають підстави твердити — цей яскравий зразок Довженкової публіцистики — трагічний, вистражданий, болісний документ доби.
Схожі матеріали:
Меню
Архів матеріалів
Популярні матеріали