Фізкультхвилинки на уроках у початкових класах
Додав: maria
Коментарів: 0
Додано: 17-03-2014, 17:30

Фізкультхвилинки на уроках
у початкових класах

У роботі розкрито значення проведення фізкультхвилинок та фізкультпауз під час навчально-виховного процесу у початкових класах. Посібник містить комплекси фізичних вправ, різні види фізкультпауз та фізкульхвилинок, які допоможуть зняти втому дітей підчас навчально-виховного процесу .
Для вчителів початкових класів та вихователів груп подовженого дня


2

ЗМІСТ

І. Вступ……………………………………………………………………………….. 4
ІІ. Фізхвилинки на уроках …………………………………………………………. 5
• Комплекси фізичних вправ…………………………………………….. 5
• Ігрові фізкультхвилинки……………………………………………….. 6
• Кінезіологічні фізкультхвилинки……………………………………… 7
• Віршовані(імітаційні) фізкультхвилинки……………………………... 11
• Фізкультхвилинки на уроках російської мови………………………... 27
• Пальчикова гімнастика………………………………………………… 32
ІІІ. Список використаної літератури……………………………………………….. 44

3

ВСТУП
Здоровою може вважатися людина,
яка відзначається гармонійним
фізичним і розумовим розвитком
і добре адаптована до оточуючого її фізичного та соціального середовища.
(Г.Сигерист)
Приймаючи дитину до школи, потрібно враховувати, що маємо справу з дитячим організмом, який росте, розвивається. Для нормального розвитку дитині молодшого шкільного віку потрібно багато рухатися (ходити, бігати). Як стверджує народна мудрість, «рух – це життя і здоров’я». Норма природної потреби в русі у дітей цього віку становить приблизно 1,5 – 2 години на добу.
Проте зі вступом до школи рухова активність дитини зменшується. Руховий режим з відносно довільного змінюється на обумовлений строгими правилами поведінки.
Більшу частину доби дитина перебуває у статичному положенні, тобто сидить: у школі під час уроків; удома, коли виконує домашні завдання, читає, переглядає телепередачі або грається у комп’ютерні ігри. При цьому дитина несе велике фізичне навантаження. Статичне навантаження вступає у протиріччя з фізичним розвитком дитини. Як наслідок – розвиток перевтоми. У дитини знижується працездатність, проявляються негативні емоції, погіршується самопочуття. Дитина скаржиться на головний біль. Дехто з дітей починає порушувати правила поведінки на уроці.
Тому при виявленні в дітей перших ознак перевтоми необхідно робити перерви, під час яких діти б могли виконувати нескладні фізичні вправи.
Такі перерви під час уроку (фізкультхвилинки, фізкультпаузи) сприяють поліпшенню функціонування мозку, відновлюють тонус м’язів, які підтримують правильну поставу, знімають напругу з органів зору і слуху, з утомлених від письма пальців.
Фізкультхвилинка ( фізкультпауза) має стати обов’язковим елементом кожного уроку в початковій школі (крім тих уроків, на яких сам процес навчання передбачає достатню рухливість, наприклад, уроків музики, трудового навчання, ритміки, фізичного виховання)
Завдання фізкультурних хвилинок і пауз:
• повернути втомленій дитині працездатність, увагу;
• зняти м'язове і розумове напруження;
• попередити порушення постави;
Недооцінка фізкультурних хвилинок і пауз є однією з причин тієї парадоксальної статистики, яка свідчить, що кількість дітей із різними захво¬рюваннями з класу до класу не зменшується, а навпаки, збільшується, досягаючи 4-5 (!) разів порівняно з початком навчання у школі.
Виняткове значення фізкультхвилинки мають у роботі з молодшими школярами, особливо з шестирічками. Їм дуже важко висидіти весь урок. Для підвищення загальної працездатності, поліпшення їхнього здоров‘я дуже корисні фізкультхвилинки і паузи. Вони знімають втому, нормалізують увагу й активність, відновлюють сили й робочий настрій, почуття бадьорості й свіжості, підвищують дисциплінованість.
Фізкультхвилинка включає 3-4 вправи, добре знайомі дітям і легкі для виконання. Кожна вправа виконується 3-4 рази в середньому темпі. Тривалість фізхвилинки 2-3 хвилини.
Вправи мають добиратися таким чином, щоб протягом дня цілеспрямовано навантажувалися і розслаблялися різні групи м’язів дітей: плечового пояса, спини, тазостегнових суглобів. Необхідно включати в комплекс вправи для відпочинку очей, дихальні вправи, вправи на координацію рухів.
Щоб процес виконання фізичних вправ був цікавим для дітей, необхідно час від часу змінювати вправи (кожні 2-3 тижні), виконувати їх під музику, включати танцювальні рухи.
4
Дітям подобаються фізкультхвилинки, які супроводжуються віршованими текстами.
Щоб у дітей не збивався ритм дихання, їхні рухи були точними і сильними, при проведенні таких фізкультхвилинок учитель промовляє текст, а діти виконують вправи.
Чим більшим є статичне навантаження, тим частіше й активніше потрібно робити фізичні вправи. В першому класі необхідно проводити по дві фізкультхвилинки - на 10-ій і 20-ій хвилині кожного уроку. Але якщо діти швидко стомлюються, можна провести і три фізкультхвилинки протягом уроку (особливо в першому півріччі ).
Під час виконання вправ дуже важливо забезпечити приплив свіжого повітря в клас. Якщо є змога музично супроводжувати фізкультпаузи, то це є додатковим фактором відпочинку дітей. Бувають різні види фізкультурних хвилинок і пауз:
? комплекси фізичних вправ (передбачають вправи для м'язів рук, спини, ніг, які здатні зняти статичне напруження, активізувати дихання, посилити кровообіг (усунути застійні явища);
? кінезіологічні ( з метою профілактики деяких соматичних захворювань у дітей);
? імітаційні ( віршовані ) ;
? ігрові ( стимулюють пізнавальну діяльність молодших школярів).
Фізхвилинки на уроках
Комплекси фізичних вправ
Комплекс 1
1. В.п. – сидячи за партою, руки навхрест на парті,голову опустити.
1 – 2 – підняти голову, руки вперед угору, прогнутися, подивитися на руки ( вдих);
3 – 4 – в.п. ( видих).
Повторити 4 – 6 разів у повільному темпі. Виконуючи вправу, напружити м‘язи, прогнутися в попереку, потягнутися за руками ввгору, приймаючи в.п., розслабити м‘язи.
2. В.п. – сидячи за партою, руки на парті.
1 – руки перед грудьми, лікті на рівні плечей, долонями вниз;
2 – руки вперед, долонями всередину;
3 – руки перед грудьми;
4 – в.п.
Повторити 4 – 6 разів у середньому темпі. Тулуб тримати вертикально. Дихати рівномірно, без затримок.
3. В.п. – сидячи за партою, долоні на колінах
1 – 2 – стати в. положення о.с. ( вдих).
Повторити 4 – 6 разів у повільному темпі. Підводячись, допомагати руками.

Комплекс 2
1. В.п. – сидячи за партою, руки до плечей.
1 – руки вперед, пальці розчепірити ( вдих);
2 – в.п. ( видих).
Повторити 4 – 6 разів у середньому темпі . Руки згинати до плечей енергійно, плечі розводити так,щоб сходилися лопатки. Голову тримати рівно.
2. В.п. – стоячи біля парти, ноги нарізно, ліву руку за голову, праву за спину.
1 – 3 пружні нахили вправо, натискаючи лівою рукою на голову ( видих);
4 – змінити положення рук ( вдих);
5 – 8 те саме в інший бік.
Повторити 3 – 4 разів в кожен бік у середньому темпі. Ноги не згинати.
3. В.п. – стоячи з боку парти, обличчям до неї, руки на парті.
1 – 2 – присісти на носках, коліна розвести ( видих);
3 – 4 в.п.
Повторити 4 – 6 разів у повільному темпі. Тулуб тримати вертикально, голову не нахиляти.

5
Комплекс 3
1. В.п. – сидячи за партою, руки вперед, долонями вниз.
1 – пальці стиснути в кулак;
2 – в.п. Виконати до 6 – 8 стискань і опустити руки.
Повторити 4 – 6 разів у середньому темпі. Дихати довільно.
2. В.п. – сидячи за партою, голова опущена, руки за голову, пальці зчеплені, лікті опущені.
1 – 2 піднімаючи голову, розвести лікті і прогнутися ( вдих);
3 – 4 розслаблюючи м‘язи, повернутися у в.п. ( видих).
Повторити 4 – 6 разів. Відводячи лікті в сторони, лопатки звести.
Ігрові фізкультхвилинки
? Гра «Ведмідь»
Учитель пропонує учням уявити, як повільно ходить ведмідь, вайлувато переступаючи з ноги на ногу; як бігає – швиденько і прямо пересувається вперед, (дозволити школярам пробігти від своїх парт до дошки), як він бурчить.

? Гра «Піаніно»
Поставити всі пальці на парту і під рахунок вчителя «раз і два» імітується гра на піаніно, пальці перебираються по порядку, починаючи від великого до мізинця.

? Гра «Комарики»
Школярі виходять із-за парт, спочатку звуками імітують дзижчання комара, потім рухами – його політ навколо голови, рук, ніг, ловлять його оплесками. Наприклад: «Комарик над головою». Діти плещуть в долоні над головою. «Комарик біля вуха» тощо.

? Гра «Зайчик»
Учні присідають біля своїх парт. На слова вчителя: «Сірий зайчик сів і жде, спритно вушками пряде», вихованці приклавши кисті до вух, то розгинають, то згинають їх. Потім класовод пропонує «зайчикам» ніжки погріти:
Зимно зайчику стояти,
Треба трошки пострибати
Скік-скік, скік-скік, скік-скік.
Треба трошки пострибати,
Пострибавши відпочити.
«Зайчики» займають місце за партою.

? Гра «Чи знаєш ти свій клас?»
Учитель: «Покладіть ручки і заплющіть очі. Я називаю предмет, який є в нашому класі, а ви показуєте на нього рукою, коли я скажу: «Розплющити очі», ви побачите, чи правильно показали».

? Гра «Гойдалки»
Стати прямо, ноги нарізно, руки в поясі. Гойдатися, піднімаючись на носки й опускаючись на п’яти під рахунок учителя («раз» – на носках, «два» – на п’яти. 10 разів).


6

? Гра «Косар»
Встати з-за парт, випростатися, ноги нарізно, руки перед собою. Повертаючись ліворуч і праворуч, робити широкі рухи руками («раз» і «два»), ніби косячи траву. Дихання вільне. (Виконувати у середньому темпі 5-6 разів).

? Гра «Потягни канат»
Стати прямо, руки нарізно, підняти руки вгору (вдихнути повітря), робити такі рухи ніби тримаєшся за канат і тягнеш його, трохи згинаючи коліна (видихати повітря), до рахунку 7-8. (Виконувати 3 рази)

? Гра « Будь уважним» ( для відпочинку м‘язів шиї та очей)
Школярів заспокоїти, посадити рівно, запропонувати руки покласти на парту, заплющити очі і під повільний рахунок зробити кілька обертів головою : на « раз» - підборіддя торкається грудей; на « два» - голова нахиляється праворуч; на « три» - потилиця повисла над спиною; на « чотири» - голова нахиляється ліворуч. ( Вправу виконуємо 3 – 4 рази).
Розплющити очі, подивитися на парту і сусіда.. За командою вчителя погляд перевести на стіну, потім у вікно, знайти за вікном предмет, розташований якомога далі. Учні дають відповідь на запитання: «Який предмет ви побачили?»

Кінезіологічні фізкультхвилинки

? Вправи для очей
Кіт Васько
Учитель: Сплять маленькі кошенята,
Всі заплющіть оченята!
(Діти заплющили очі)
Діти: А Васько не хоче,
Він розплющив очі!
(Очі розплющені)
Учитель: Подивився вгору, вниз,
Поводив очима скрізь.
(Очі вгору, вниз, по колу, головою не рухаючи)
І праворуч, і ліворуч,
Перевірив: вуха поруч!
Знову — вгору, знову — вниз,
Лапою помацав ніс
(Діти, дивлячись на свій вказівний палець, наближають його до носа)
Ось і вправа закінчилася.
Очі ваші не втомилися?

Мишка
Очей своїх з мишки
Кіт Вася не зводить.
Направо, наліво
Очицями водить (рухи очима,голова нерухома)
А мишка кружляє,
А мишка гуляє, (колові рухи очима)
Про хитрого Васю
Нічого не знає
7


? Комплекс вправ гімнастики для очей
• Швидко покліпати очима, заплющити очі та посидіти спокійно, повільно рахуючи до 5. Повторити 4 -5 разів.
• Міцно замружити очі. Порахувати до 3, відкрити очі та подивитися вдалечінь. Порахувати до 5. Повторити 4 – 5 разів.
• У середньому темпі проробити 3 – 4 кругових рухів очима в правий бік, стільки ж само - у лівий. Розслабивши очні м’язи, подивитися вдалечінь – на рахунок 1 – 6. Повторити 1 – 2 рази.
• Витягнути руку вперед. Подивитися на вказівний палець витягнутої руки на рахунок 1 – 4. Потім перенести погляд вдалечінь на рахунок 1 – 6. Повторити 4 – 5 разів.

? Вправи для профілактики короткозорості
• В. п. – ноги на ширині плечей, руки в боки.
Кругові рухи руками вперед і назад. Весь час стежити за кінчиком великого пальця. Повторити 3-4 рази.
• В. п. – сісти на стілець.
Замружити і відкрити очі. Повторити 3-4 рази. Виконувати в середньому темпі.

? Вправи для профілактики порушень зору
• « Стрілянина» очима праворуч, ліворуч, униз ( по 6 разів).
• « Намалюйте очима 6 кіл за годинниковою стрілкою і 6 кіл – проти .
• « Напишіть « очима цифри від 0 до 9.
• « Напишіть» очима число, місяць і рік свого народження.
• « Намалюйте» очима пружинки.
• « Намалюйте» очима 6 горизонтальних вісімок і 6 вертикальних.
• « Намалюйте» очима 6 трикутників за годинниковою стрілкою, потім 6 трикутників – проти.
• Замруживши ліве око, правим «напишіть» непарні числа від 1 до 9. Замруживши праве око , лівим «напишіть» парні числа від 2 до 10.
• « Намалюйте» очима пружинку з 12 витків ліворуч і праворуч.
• « Намалюйте» очима геометричні фігури ( коло, квадрат, трикутник) спочатку за годинниковою стрілкою, а потім – проти.

? Вправи для активізації роботи м‘язів ока
Вправи сприяють зняттю статичного напруження, поліпшують кровопостачання і циркуляцію внутрішньо очної рідини, вдосконалюють координацію в горизонтальній площині, підвищують стійкість вестибулярних реакцій, сприяють поліпшенню координації руху очей і голови, поліпшують пружність повік.
• Сядьте, розслабте тіло. Широко розплющуйте і заплющуйте очі з інтервалом у 30 с. Повторити 5-6 разів.
• Обертайте очима по колу по 2 – 3с. Повторити 3 – 4 раз .
• Швидко покліпайте повіками протягом 1 – 2 хв.
• Дивіться вдалечінь 30 – 40с. Переведіть погляд на палець на відстані 20 – 30см від ока і дивіться 3 – 5с. повторити 3 – 5 разів.
• Трьома пальцями кожної руки легко натисніть на верхню повіку відповідного ока і потримайте 1 – 2с. Повторити 3 – 5 разів.
• Витягніть руки вперед, дивіться на кінці пальців витягнутої руки. Повільно наближайте палець, не зводячи погляду. Повторити 3 – 4рази.
8
• Відведіть напівзігнуту праву руку з іграшкою вбік. Повільно пересувайте іграшку то праворуч, то ліворуч і стежте за нею очима. Повторити те саме лівою рукою.
• Підведіть очі вгору, опустіть очі, гляньте праворуч, потім ліворуч. Повторити 3 – 4 рази.
• Поверніть голову назад і намагайтеся побачити предмети позаду. Виконати вправу 2 – 3 рази для правої і для лівої сторони.
? Вправи для відновлення зору
Стимулюють централізований, дистанційний ф периферійний зір, стимулюють рухи очей, запобігають косоокості, тренують здатність очей фокусувати, підсилюють координацію очей, стимулюють скорочення й розслаблення зіниць. Профілактика астигматизму.
• Покліпайте повіками, уявіть, що це крила метелика. Продовжуйте кліпати й починайте « малювати» руками дзеркально-симетричні візерунки. Дивіться на руки, потім крізь них.
• Глибоко дихайте, дивіться вдалину. Носом « малюйте» горизонтальні, вертикальні й діагональні вісімки навколо предмета, на який дивитеся. Проробіть вправу з кількома предметами.
• Заплющіть очі й уявіть, що на них світить сонце. Покліпайте так, начебто ловите сонячне світло. Уявіть сонячний промінь і подивіться на нього заплющеними очима, насолоджуючись переливами кольорів. Уявіть темряву й розслабтеся.
• Складіть руки перед обличчям. Моргніть і подивіться на долоні. Нехай очі кілька разів « обійдуть» руки. Повторіть в інший бік. Відпочиньте. Потім поморгайте і дивіться тільки на одну долоню, потім на іншу. Тепер очима « копайте» простір ліворуч, потім праворуч, потім унизу.
? Дихальні вправи
Поліпшують поставу, стимулюють рух діафрагми, поліпшують кровообіг, гармонізують діяльність дихальної, нервової і серцево-судинної систем.
• Глибокий вдих руки повільно підніміть до рівня грудей). Затримайте подих ( увагу сконцентруйте на середині долонь). Повільно видихніть ( руки опустіть уздовж тіла).
• Глибоко вдихніть. Закрийте вуха руками від верхньої точки до мочки. Затримайте подих. Видихніть з відкритим сильним звуком « а-а-а» ( чергуйте зі звуками « и-и-и», « у-у-у»).
• Глибоко вдихніть. Руки повільно підніміть угору. Затримайте подих на вдиху. Видихніть з відкритим сильним звуком « а-а-а». Руки повільно опустіть. Вдихніть . Руки повільно підніміть до рівня плечей. Затримайте подих. Повільно видихніть із сильним звуком « про», обійміть себе за плечі, опустіть голову на груди. Повільно і глибоко вдихніть. Руки підніміть до рівня грудей. Затримайте подих. Повільно видихніть із сильним звуком « у-у-у». Руки опустіть униз, голову на груди.
• Стисніть правою рукою ліве плече. Голову поверніть ліворуч і подивіться назад. Розведіть плечі із силою. Глибоко вдихніть, затримайте подих, видихніть. Подивіться назад через праве плече, знову із силою розведіть плечі. Глибоко вдихніть, затримайте подих, видих. Опустіть руки вздовж тіла, голову опустіть на груди. Вдихніть, видихніть. Повторити вправу, тримаючи лівою рукою праве плече.
• Видихніть, розплющіть очі. Вдихніть, заплющіть очі. Продовжуйте, видихаючи при світлі, вдихаючи в темряві. Нехай ваші очі повністю розслабляться, коли вони заплющені. Розплющіть очі й покліпайте. Щоразу, відкриваючи очі, зауважуйте те, що бачите: всі вигини і форми, лінії і кути. Спочатку тільки темне, потім – світле.
• Руки вгору, вниз, промовляти звуки „Ш”, „Ж”, видихаючи повітря.
• В. п. – стати рівно, руки вниз.
9
1-2 – руки в сторони – вдихнути, 3-4 – різко обняти себе руками за плечі – видихнути. Повторити 3-4 рази.
• В. п. – стати рівно, руки вниз.
1-2 – руки в сторони – вдихнути, 3-4 – присісти, обняти руками коліна – видихнути. Повторити 3-4 рази.
• Вдихнути широко відкритим ротом, видихнути носом. Повторити 4-5 разів.
• Дихання через одну ніздрю: вдихнути носом – одна ніздря притиснута пальцем, видихнути ротом. Повторити 3-4 рази.

? Вправи для розвитку слуху й зору
Збільшують інтеграцію зорових і слухових навичок, розслаблюють плечі та шию, поліпшують поставу, активізують слух та пам‘ять.
• Схрестіть руки на грудях. Помасажуйте спину вздовж ключиці з плавним переходом на плечі. Схрестіть руки за головою, стискаючи пальці. Натисніть на плечі. Відпочиньте в цьому положенні.
• Підніміться, відведіть руки в сторони долонями догори та уявіть, що в кожній руці лежить м‘яч. Нахиліть підборіддя до грудей. Вдихніть, проведіть плавну лінію у вигляді арки від однієї руки до іншої. Видихніть, трохи нахиліться вперед, долоні донизу, голову в початкове положення. Повторіть в інший бік.
• Спрямуйте погляд в одну точку на рівні очей, що розташована на відстані метра. Схрестіть руки на грудях, упираючи пальцями в дельтоподібні м‘язи. Глибоко вдихніть. Дивлячись у точку, кивніть головою.
• Руки розслабте, відведіть у сторони. Уявіть, що з плеча однієї руки росте пензель. Подивіться на плече і намалюйте цим пензлем усе, що бачите, плавними подовженими мазками, керуючи плечем.
• Глибоко дихайте, дивіться вдалину. Носом « малюйте» горизонтальні, вертикальні та діагональні вісімки навколо предмета, на який дивитеся. Проробіть вправу з кількома предметами.


? Комплекси фізкультхвилинок для очей
Комплекс 1
1. Виконується в положенні сидячи. Міцно заплющити очі на 3 – 5 с, потім розплющити на 3 – 5с. Повторити 6 – 8 разів.
2. Виконується в положенні сидячи. Швидко моргати протягом 30 – 40 с.
3. Виконується в положенні сидячи. Закрити повіки. Помасажувати їх зпа допомогою колових рухів пальців ( верхнє повіко – від носа до зовнішнього краю очей, нижнє повіко – від зовнішнього краю до носа ( потім – навпаки). Виконувати протягом 30 – 40 с.

Комплекс 2
Виконується в положенні стоячи ( виконати 4 – 5 разів)
1. Поставити палець правої руки на середній лінії обличчя, відстань 25 – 30 см від очей. Дивитися двома очима на кінчик пальця 3 – 5 с. Прикрити долонею лівої руки ліве око на 3 – 5 с, дивитися правим оком. Відвести долоню, дивитися двома очима на кінчик пальця 3 – 5 с.
2. Поставити палець лівої руки вздовж середньої лінії обличчя на відстані 25 – 30 см від очей. Дивитися двома очима на кінчик пальця 3 – 5 с. Прикрити долонею правої руки праве око на 3 – 5 с, дивитися лівим оком. Відвести долоню, дивитися двома очима на кінчик пальця 3 – 5 с.


10
? Кінезіологічний комплекс вправ для зняття стресу в дітей під час виконання контрольних робіт, диктантів
• Лобово-потилична корекція. Для того, щоб зняти пульсацію між потиличною і лобовою частинами голови, слід протягом 10 – 30 хв глибоко вдихати і видихати повітря.
Іноді для зняття стресу можна обмежитися лише цією вправою.
• Промінь світла. Направте яскравий промінь світла від ліхтарика на середину чола. Тривалість вправи від 30 до 60с. під час вправи дивіться на чорний аркуш.
• « Блискавка» проведіть рукою вздовж переднього серединного меридіана від нижньої губи до лобової кістки, потім у зворотному напрямку ( наче розстібаючи і застібаючи « блискавку»). Потім проведіть рукою вздовж заднього серединного меридіана від сьомого шийного хребця до куприка й у зворотному напрямку (розстібаючи і застібаючи « блискавку»позаду). Рухи проводити вниз кілька разів. А закінчувати слід рухом угору.
• Ахілли. Легенько вщипніть обома руками ахіллові сухожилля, потім – погладьте підколінні сухожилля кілька разів, ніби відкидаючи в сторони.
• Вуха. М‘яко розправте й розтягніть руками краєчки вух угору – назовні від верхньої частини до мочки п‘ять разів. Промасажуйте ділянку за вухом униз до ключиці – п‘ ять разів.
• Постукування. Зробіть массаж у ділянці вилочкової залози у вигляді легкого постукування 10 – 20 разів коловими рухами зліва направо.
• Медуза. Сидячи на стільці, робіть плавні рухи руками, наслідуючи медузу, що плаває у воді.

? Вправи для зняття емоційного напруження
• Стисніть пальці в кулак із загнутим усередину великим пальцем. Роблячи видих спокійно, не кваплячись, стискайте кулак із зусиллям. Потім, послабляючи стискання кулака, зробіть вдих. Повторити вправу 5 разів.
Виконання вправи із заплющеними очима подвоює ефект. Вправу слід розпочинати двома руками одночасно.
• Зробіть двома волоськими горіхами колові рухи в одній долоні. Вправа розвиває моторику рук.
• Злегка промасажуйте кінчик мізинця.
• Покладіть горіх на кисть руки з боку мізинця ( на долоні) і долонею іншої руки злегка натисніть і проробіть горіхом колові рухи ( 3 хв)
Віршовані ( імітаційні) фізкультхвилинки
1.
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте.
І за парти тихо сядьте.

________________________________________________________________________________

2.

Щось не хочеться сидіти.
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз.
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть.
А тепер їх відпустіть.
Плигніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд.

11
3. 4.
Раз-два! Потягнулись,
І прогнутись,
Розігнутись.
Ваші м'язи всі проснуться,
Ваші губи посміхнуться
Ой ходили журавлі
То великі, то малі.
Сіли собі на ріллі
Та й співають тра-ла-лі
____________________________________________________________________
5.
Раз! Два! Всі присіли.
Потім вгору підлетіли.
Три! Чотири! Нахилились,
Із струмочка гарно вмились.
П'ять! Шість! Усі веселі.
Летимо на каруселі.
Сім! Вісім! В поїзд сіли
Ніжками затупотіли.
Дев'ять! Десять! Відпочили
І за парти дружно сіли
________________________________________________________________________
6.

Руки в сторону та вгору –
На носочки піднялись.
Підніміть голівку вгору
Й на долоньки подивись
Руки в сторони розводим
Опускаєм плавно вниз
Присідати ми почнемо,
Добре ноги розімнемо
Раз присіли — руки прямо,
Встали. Знову все так само
Вправу дружко почали
Нахил вліво — раз, два, три!
Повертаємося вправо
Все виконуємо гарно
Вліво, вправо повернулись
Ось розминці вже й кінець
Хто ж старався — молодець
_______________________________________________________________________
7.

Хлопчики й дівчатка!
Колони підрівняйте.
Й розминку - веселинку
Зі мною починайте.
Раз — підняти руки вгору,
Два - нагнутися додолу.
Три, чотири — прямо стати.
Будем знову починати.
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть і голівки потрясіть.
Нахил вліво — раз, два. три
Нахил вправо — раз, два три.
Нахилились, розігнулись.
Навкруг себе повернулись.
Раз присядьте.
Два присядьте.
І за парти тихо сядьте.

_______________________________________________________________________

8.
Працювали ви старанно,
Лічили, писали охайно.
Стомилися очки і рученята.
Спочиньте трохи, мої малята!
Сонце спить, небо спить ( очі закриті долонями);
Навіть вітер не шумить.
Рано-вранці сонце встало
(відкривають очі й піднімають голови)
І проміння всім послало.
(піднімаються на носки, руки підносять угору, розводять у сторони)

__________________________________________________________________
9.

Ми писали, ми трудились,
наші руки вже стомились.
А щоб гарно написати,
Треба пальці розім'яти,
Руки тільки раз тряхнемо
І писати знов почнемо,
Відпочивши дружно враз,
Приступив до праці клас.


12
10.
Трава і низенька-низенька, ( присідають)
Дерева високі – високі, (стають на пальці ніг, руки піднімають вгору)
Вітер дерева колише , гойдає ( нахил тулуба вліво і вправо)
Птахи летять, відлітають ( помахи руками як крилами)
А діти тихенько за парти сідають
_____________________________________________________________________
11.

Станем струнко! Руки в боки!
Пострибаєм як сороки,
Як сороки-білобоки.
Стрибну-стрибну!
Скоко - скоко!
А тепер, мов жабенята,
Ще в присядки пострибали.
Ква-ква-ква!
Ще раз: ква-ква! —
Щоб спочила голова
_______________________________________________________________________
12.
Станьмо, діти, чітко в ряд
Вирушаємо у сад,
Руки вгору піднімаєм
Груші, яблука збираєм.
Назбираємо багато,
Щоб узимку ласувати.
Ширше діти, треба стати,
Будем дрова ми рубати.

Раз — підняти руки вгору,
Два змахнули всі додолу
І рубаємо завзято
Хай тепло приходить в хату
Руки на пояс ставимо усі
Будем стрибати, мов горобці
Скік вперед і скік назад
Крильця вниз всі опустили
І на місці походили

________________________________________________________________________________
13.

Хто ж там, хто вже так втомився
І наліво нахилився?
Треба дружно всім нам встати,
(вийти з-за парт)
Фізкультпаузу почати.
Сонце спить, небо спить,
(очі закриті долонями)
Навіть вітер не шумить.
Рано-вранці сонце встало
(відкрити очі і підняти голови)
І проміння всім послало
(піднятися на носки, руки піднести
вгору, розвести у сторони)

________________________________________________________________________________
14.
Раз, два - всі пірнають (присісти)
Три чотири - виринають (встати)
П'ять, шість - на воді (помахати руками)
Кріпнуть крильця молоді.
Сім, вісім - що є сили (імітація плавання)
Всі до берега приплили.
Дев'ять, десять - розгорнулись,
Обсушились, потягнулись (потягнутися)
І розбіглись хто куди (сісти за парти)
15.
Трава - низенька-низенька, (присісти)
Дерева - високі-високі (потягнутися)
Вітер дерева колише, гойдає, (нахили тулуба)
То вправо, то вліво хитає,
То вперед, то назад, то вниз пригинає.
Птахи летять, відлітають, (помахати руками, як крилами)
А учні тихенько за парти сідають
І (назва предмету) вивчають.

________________________________________________________________________
16.

Ось іде до нас весна.
Все навколо ожива:
Підсніжники прокидаються,
(потягнутися)
Проліски посміхаються,
(посміхнутися)
Пташки прилітають,
(махають руками, як крилами)
Діти вибігають,
(біг на місці)
На луках стрибають
(стрибки)

13
17.

Ми лісочком йшли,
(ходьба на місці)
Грибочок знайшли,
Нагнулись, підняли,
(нахиляння тулуба вперед)
У кошик поклали
І далі пішли (ходьба на місці)
Ми лісочком йшли,
Малинку знайшли.
Дотягнулись, зірвали,
(потягування)
У кошик поклали
І далі пішли (ходьба на місці)
Ми лісочком йшли,
Горішок знайшли,
Потягнулись, дістали, (потягування)
У кошик поклали
І далі пішли (ходьба на місці)

________________________________________________________________________
18.

Із куща ліщини білка
Нахилила дітям гілку,
(руки вгору із поворотом кистей
нахили вліво, вправо піднятих догори рук)
З'їжте, любі, смакоти,
Щоб скоріше підрости
(масаж лиця від основи носа до вух)
На тобі, окатий синку,
(масаж очного яблука вказівним пальцем)
Три і два даю в торбинку
(натискування вказівним
пальцем на очне яблуко)
Їх одразу не гризи,
(повороти голови вліво і вправо)
Спершу скільки всіх скажи,
(піднімання і опускання плечей, руки на поясі)

________________________________________________________________________________
19.

Ягіл, ягіл, ягілочка,
Ягілова дочка (прискорена ходьба на півпальцях)
Устала ранесенько,
Вмивалася білесенько, (імітація вмивання)
Голівоньку чесала,
Стьожки надівала, (масаж голови від чола до потилиці)
Квіточки позбирала,
Віночок заплітала (присідання і вставання, руки на поясі)
На вулицю вийшла,
Як зіронька зійшла (перекочування стоп ніг з пальців на п'яти)
Взялася попід боки,
Показала скоки (стрибки на місці)

________________________________________________________________________________
20.

Ми - берізки і кленці.
В нас тоненькі стовбурці (встати)
Ми в стрункі стаєм рядки,
Виправляєм гілочки (руки вперед, в сторони)
Ледь зіп'ялись з корінців, (потягування)
Дістаємо промінців.
Ми стискаєм їх вогонь (вправи для кистей рук)
В зелені своїх долонь.
Хилять свіжі вітерці (нахили тулуба)
Вліво-вправо стовбурці.
Ще й верхівки кожен ряд (вправи для шиї)
Нахиля вперед-назад.

________________________________________________________________________________

21.
Раз, два – дерева (встати)
Три, чотири - вийшли звірі,
(ходьба на місці)
Пять, шість - пада лист (нагнутися)
Сім, вісім - птахи в лісі
(помахи руками, як крилами)
Дев'ять, десять - це сунички
(підняти руки і голови догори)
Підняли червоні личка.
22.
Підняли руки, потягнулися
до сонечка дерева (потягування)
Подув вітер – (нахиляння тулуба
з піднятими догори руками)
гойдаємо руками,
А поїзд наш поїхав далі –
(колові рухи руками, зігнутими у ліктях)
чух-чух-чух


14
23.
Виринай-но, рибко, близько,
(колові рухи кистями рук)
Розсипай-но срібні бризки,
(стиснути руки у кулачки)
Щоб зловив я карася,
(схопити руками рибку)
Карася, як порося
(руки широко в сторони)
24.
Ой, гоп, чики, чики
(встати з-за парт)
В мене нові черевики
(руками показати на черевики,
нахиляючи тулуб вперед)
Підківками цвьок, цвьок, цвьок!
(притупування)
А ніжками скок, скок, скок! (стрибки)

________________________________________________________________________________

25.
Прилетіли журавлі
(помахати руками, як крилами)
І великі, і малі (руки вгору, руки вниз)
Сіли собі на ріллі, (присісти)
Заспівали: "Тра-ра-рі" (встати)
Де журавка ходила –
(ходьба з високим підніманням стегна)
Там пшениця родила,
Де журавель походив -
Там ячмінь уродив
26.
Сірий зайчик сів і жде, (присідання)
Спритно вушками пряде
(приклавши кисті до вух, то
розгинають, то згинають їх)
Зимно зайчику стояти
Треба трішки пострибати (стрибки)
Скік-скік, скік-скік.
Треба трішки пострибати,
Пострибавши, відпочити
Й (назва предмету) учити (сісти за парти )

________________________________________________________________________________
27.

Вийшов в поле боровик
(вийти з-за парт)
Та й узявся в боки,
(взяти в боки)
Бо він бачити не звик
Обрії широкі (розвести руками)
Покрутився на нозі,
(покрутитися на одній нозі)
Реготом залився,
Танцюристу-конику
В пояс уклонився (нахиляння вперед)
Довго зайчика ганяв, (біг на місці)
Виспавсь на пісочку,
Коли вечір вже настав -
Викупавсь в струмочку
(імітація рухів при плаванні)
________________________________________________________________________________

28.
На подвір'ї біля школи
(імітація кидання м'яча)
Петрик м'ячик кинув Олі.
Одне одному кидали,
Діти грались і співали.
Раптом м'ячик швидко зник,
(руки в сторони, імітація зникнення м'яча)
I ніхто знайти не зміг.
29.

Столярики-молодці
Тешуть столики й стільці.
Пилочками чики-чики,
Молотками туки-туки.
Чик-тук-туки, чик-тук-туки,
В нас до праці здібні руки (рухи довільні)

________________________________________________________________________________

30. 31 ПО ЯГОДИ
Виростем великими – По чорниці вирушали
(стрибки на пальцях ніг, руки вгору) Баночки всі прив'язали.
Яблук нарвемо Нахилялись до кущів,
(імітація рухів зривання яблук обома руками ) Брали ягоди мерщій.
В кошики великі А хто посуд весь набрав,
(розвести руки в сторони ) Той додому повертав
Ми їх складемо
(присісти, імітація складання яблук)
15


32. 33.

Раз, два - всі присіли, (присісти)
Потім вгору підлетіли (підстрибнути)
Три, чотири - нахилились,
(нахиляння тулуба вперед)
Із струмочка гарно вмились
(імітація умивання)
П'ять, шість - всі веселі
Крутимось на каруселі, (покрутитися)
Сім, вісім - в поїзд сіли,
Ніжками затупотіли (затупотіти)
Дев'ять, десять - відпочили
І за парти дружно сіли.Встало вранці ясне сонце,
(потягування)
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будем дружно присідати,
(присідання)
Сонечко розвеселяти.
Встали-сіли, встали-сіли.
Бачите, як звеселили.
Стало сонце танцювати,
(танцювальні рухи)
Нас до танцю закликати:
Нумо разом, нумо всі
Потанцюєм по росі.

________________________________________________________________________________


34.
Раз! Два! Три! Чотири! П'ять!
(встати і вийти з-за парт)
Час прийшов нам спочивать.
Тож піднімем руки вгору, (потягування)
Ніби глянемо на зорі.
А тепер всі руки в боки, (стрибки)
Як зайчата, - скоки-скоки!
Десять, дев'ять, вісім, сім!
Час за парти нам усім.

35.
Сірі гуси прилетіли,
(помахи руками, як крилами)
На галяві тихо сіли (присісти)
Посиділи, посиділи,
Потім встали, побігали,
пострибали, ( відповідні рухи)
Пір'ячко зронили
І далі полетіли (рухи руками, як крилами)

________________________________________________________________________________

36.

Станем струнко! Руки в боки!
Пострибаєм, як сороки, стрибки
Як сороки-білобоки,
Стрибу-стрибу, скоки-скоки!
(стрибки)
Пані горді і неквапні,
(ходьба на місці)
По болоту ходять чаплі,
А над ними комарі
Політали угорі
(помахи руками, як крилами)
Жабенята пострибали: (стрибки)
Ква-ква-ква, ква-ква-ква! -
Щоб спочила голова.

________________________________________________________________________________

37.

Довгоносий чорногуз
У болотечку загруз (присісти)
Будем його рятувати,
За хвостика витягати –
(імітація витягання чорногуза)
Щоб не плакав чорногуз,
Що в болотечку загруз.
Раз, два, три, чотири, п'ять,
(стрибки)
Будем ніжки обмивать
(імітація обмивання ніжок)
Хай летить собі на волю
(помахи руками, як крилами)
І шукає кращу долю.
Ми йому допомагали (ходьба на місці)
І в той час відпочивали.
А тепер нам час сідати,
Будем далі працювати.


16
38.

Сірий котик міцно спав,
(імітація дії)
Навіть пісню не співав.
Та, нарешті, пробудився
(вправи для шиї)
І довкола обдивився.
Став смачненько потягатись
(потягування)
І чистенько умиватись
(масаж дрібних м'язів обличчя)
Порозчісував він вуса
Довгі-довгі, русі-русі.
Зуби й кігті нагострив
(вправи для кистей рук)
Й до комірчини побрів
(ходьба на місці)
Буде мишку полювати
І добро оберігати.
Ми, як котик, відпочили,
Щоб зміцніли наші сили.

____________________________________________________________________
39.
Хмарка сонечко закрила,
(закрити обличчя руками)
Слізки срібнії зронила.
Ми ті слізки пошукаєм, (присідання)
У травичці позбираєм.
Пострибаєм, як зайчата,
(стрибки)
Політаєм, як пташата,
(помахи руками, як крилами)
Потанцюємо ще трішки,
(танцювальні рухи)
Щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі? От чудово!
А тепер до праці знову.
40.
Йшов по лісу їжачок, (ходьба на місці)
В нього шубка з голочок.
Ніс багато грушечок,
(нахиляння тулуба в сторони)
Аж болів йому бочок.
Раз, два, три, чотири, п'ять! (стрибки)
Зупинився спочивать.
Піклувався їжачок (вправи для кистей рук)
Про маленьких діточок,
Чарівних, непосидючих,
Дуже милих і колючих.
Десять, дев'ять, вісім, сім! (стрибки)
Грушечки ці ніс він їм.

___________________________________________________________________
41.
Дід у полечко ходив
(ходьба на місці)
Раз ходив, два ходив, три ходив.
В полі ріпку посадив
(нахиляння тулуба вперед-назад)
Раз садив, два садив, три садив.
А тоді сидів, чекав, (присідання)
Вже й мороз його лякав, (стрибки)
Вже і дощик накрапав,
Вже і сонечко пекло –
(помахати руками перед обличчям)
Вгору ріпку потягло (потягування)

________________________________________________________________________________
42.
СИНИЧКИ


Скік, скік! Всі на гілки,
Розімнемо трішки спинки.
А тепер іще крилята,
Щоб могли швидко літати.
Прошу я усіх сідати,
Будем далі працювати17

43
БІЛОЧКИ

Раз, два! Пострибали!
Три, чотири! Назад стали.
Лапки вліво, лапки вправо
Лапки вгору підняли.
Всі тихесенько присіли,
Потім знову підвелись,
І кружились, веселились,
Усміхнулись, й за науку знов взялись
________________________________________________________________

44. 45.

НА ЗАРЯДКУ
Квочка-мати по порядку
Курчаток вивела на зарядку.
Всі за нею малюки
Роблять вправи ось такі:
(Вчитель робить з дітьми вправи
ранкової гімнастики
ТРУДІВНИКИ
Бджоли зранку вилітають
І над квітами кружляють.
Як зачують десь нектар,
То присядуть зразу там.
________________________________________________________________
46. 47.
КОЛИ ЗДОРОВІ
Цвіт із липи ми зривали,
У торбиночку складали,
А зимою чай варили
І ніколи не хворіли.
Раз здорові всі малята,
То почнемо танцювати.
(Декілька танцювальних вправ на місці)
ОЛІМПІЙЦІ
Силачі в нас є, штангісти,
І боксери, й волейболісти.
Кожен ранок із квартири
Чути: 1, 2, 3, 4.
Тож спортсменами щоб стати,
Зарядку треба полюбляти.
(Можна виконати ще декілька вправ)
________________________________________________________________
48. 49.

ЗІРВИ ЯБЛУЧКО
Щоб нам яблучко зірвати,
То потрібно пострибати.
А вони на землю впали,
В руки щось нам не попали.
Тепер треба присідати
І ті яблучка збирати
СНІЖИНКИ
Ми сніжиночки малі,
Покружляли в вишині.
А зима нас підганяє,
Землю всю ними встеляє


__________________________________________________________________________
55. 51.
ЗАЙЧИК КОТИК І МИШКИ

Сірий зайчик скік та скік, Тихесенько котик крадеться,
По капусту він прибіг. Мишку, може, він діждеться
Нахиливсь, зірвав головку, Мишка з нірки вибігає,
Але й мав собі мороку. Котик її доганяє.
Поки в ліс її приніс, Бігав, бігав — не догнав,
Мокрий став у нього ніс. Спотикнувся та й упав
18
52. ЇЖАЧОК


Їжачок ішов лісочком,
Вмить згорнувся він клубочком.
А лисичка походила
Й їжачка того не з'їла53. ВЕДМЕЖАТА_________________________________________________________________________
54. ПО ГРИБИ


Дружно в ліс ми всі пішли,
Скільки тут грибів знайшли!
В кошики ми їх збирали
Доки повними не стали.
Ще й побігали там трішки
Натомили свої ніжки.
Поверталися бадьорі,
А про це вже знали в школі

________________________________________________________________________________

55. РИБАЛКИ 56.
На гачечок черв'ячок — Лікарю наш Айболить,
Нанизав наш рибачок. В мене пальчик вже болить.
Вудочкою враз змахнув, Щоб змогла я знов писати,
Ненароком сам пірнув. Треба пальчик розім'яти.
По воді руками б'ється, 1, 2, 3, 4, 5,
Риба з нього вся сміється Буду знову я писати

__________________________________________________________________________
57. 58.
ВЕЛОСИПЕДИСТ ТРУДІВНИКИ
Натискаю на педалі, Два городи обробили.
Їду далі, далі, далі То-то дині уродили!
Їду швидко я, вперед Ледь під руку я їх брав
Мчиться мій велосипед. І до хати поспішав.
____________________________________________________________________
59. ПОСПІШАЄМО НА ВИСТАВУ

Ми по вулиці ідемо,
Гарно всі себе ведемо.
Ось і «зебра», - зупинись.
Вліво, вправо подивись.
Вільно скрізь, машин нема.
Йду по «зебрі» прямо я.
До театру ми прийшли,
Тихо в зал усі зайшли,
Зайняли свої місця.
Почалась вистава ця

19
60. ПРОХАННЯ

— Гуси, гуси, гусенята! А я з вами політаю,
Візьміть мене на крилята З сонечком порозмовляю

61 ВИШЕНЬКА

Вітер дме усе сильніше,
Бідну вишеньку колише
(змахи руками до себе)
Вишня нахиляється,
Вітерцю скоряється
(нахили, руками дістати підлоги )
Вітер тихший
Тихший, тихший — (присідання)
Розпрямила віти вишня
(встати, руки вгору)

________________________________________________________________________________

62. ГУСИ - ЛЕБЕДІ
Гуси-лебеді летіли, (змахи руками)
На лужку спочити сіли, (присідання)
Потім встали, крильця склали, (руки до плечей)
Розминати спинки стали (колові рухи плечима)
Ніжки обмивали, (нахил, руки вниз)
Вгору підлітали, (стрибок, руки вгору)
Хвостик піднімали, (нахил, руки зчеплені за спиною)
Шийки повертали (повороти голови)
Потім гуси потягнулись (глибокий вдих , руки вгору)
Діти до занять вернулись (сісти за парти)


63. ВЕЛЕТНІ
Раз-два! Дружно встали,
Всі ми велетнями стали (руки вгору)
Руки в сторони, як крила, (змахи руками)
І на пояс — три-чотири.
Вправо-вліво повернулись,
Нахилились і прогнулись.
Раз — присіли, два — присіли.
І за парти дружно сіли.

64. ВЕДМЕДИКИ
Йшли ведмедики малі (кроки на місці)
Нахилились до землі (нахил, руки вниз)
Потім встали, руки в боки
І зробили три підскоки.
Потім розминали плечі
(руки до плечей, колові рухи)
Рівні спинки у малечі!
Руки вгору, опустили
І за парти дружно сіли.

____________________________________________________________________
65. ВЕСНЯНА
Повіяв теплий вітерець, (руки в сторони, змахи до грудей)
Прийшла весна, зимі кінець (сплеск руками)
До сонця руки підійму (руки вгору, змахи)
І помашу отак йому.
Весні вклонюсь, весні вклонюсь (нахили тулуба)
І до травички доторкнусь (присідання)
А потім встану, посміхнусь
І до роботи повернусь.
20
66. КАЧЕНЯТА
Раз-два — всі пірнають,
Три, чотири — виринають,
П'ять, шість — на воді
Кріпнуть крильця молоді,
Сім, вісім — що є сили
Всі до берега поплили,
Дев'ять, десять — обтрусились
І за парти опустились.
67. ЗАЙЧЕНЯТА
Сірі зайчики маленькі
Вушка є у них довгенькі
В лісі грались, веселились, —
Працювати вже стомились.
А щоб добре працювати,
Треба трішки пострибати.
Відпочили, розім'ялись
Й до роботи знову взялись

________________________________________________________________________________

68. ГОРИ КАРПАТИ

Раз-два —
Піднімається гора,
Три, чотири —
Це круті гірські схили,
П'ять, шість —
Це орли дивний танець завели,
Сім, вісім —
Це смерічки похилилися до річки,
Дев'ять, десять —
Це вода з водоспаду витікає.

____________________________________________________________________
69. БУРАТІНО

Буратіно потягнувся,
Раз — нагнувся, два — нагнувся,
Руки в сторону розвів —
Мабуть, ключик загубив.
А щоб ключик відшукати,
Треба нам навшпиньки встати
________________________________________________________________________________


70. Навколо дерев весело підемо.
Різні листочки дружно підберемо.
Відразу вгору піднімемо,
А потім їх підкинемо,
Нехай собі летять!
Руки в сторону, в кулачок.
Розгинай – і на бочок
По колінах вдарим нижче, нижче, нижче.
Руки вгору піднімемо вище, вище, вище
________________________________________________________________________

72. Сильний вітер до землі
Гне дерева молоді.
А вони ростуть, міцніють,
Вгору тягнуться, радіють.
Вітер віє нам в лице;
Захиталось деревце.
Вітерець все тихше, тихше,
Деревце все вище, вище!

73. Стрибу-стрибу! Скоки-скоки!
Прилетіли дві сороки.
Прискакали жабенята,
Стали у танку кружляти.
Прибігла лисонька –
Заграла на скрипочці.
Скре-ке-ке, ква-ква-ква!
Щоб спочила голова.
_______________________________________________________________________________

74. ХОДИТЬ БІЛОЧКА ПО ЛІСІ

Ходить білочка по лісі, —
По високому, густому,
По зеленому, рясному
В неї стежечок багато:
По землі і по деревах (діти ходять
по кімнаті, простягають руки вперед,
розводять в сторони, слідкують поглядом)
Справа стежечка — до зірки,
Зліва стежечка — до шишки,
Ззаду стежка — до горішка
(відводять руку у загадану сторону,
слідкують поглядом, повертаються назад,
простягають руки вперед, слідкують поглядом)


21
75.НА ЗЕЛЕНІЙ ГАЛЯВИНІ

На зеленій галявині,
(діти ходять по колу)
Де рясна трава,
Дзюркотить криниченька,
Чиста, лісова.
До води схиляються
Квіти запашні.
Камінці поблискують
В темній глибині
(нахили тулуба вперед,
руки витягнуті вперед,
слідкують поглядом за
витягнутими пальцями
________________________________________________________________________________

76. Ми збирали ягоди
Відпочити в затишку
Сіли край води (збирають ягоди:
слідкують за рукою, присідають)

Ходять в лісі шелести, ( ходьба)
дзюркотить вода —
Це казки криниченька
нам розповіда.

________________________________________________________________________________

77. ДОЛОНІ

— Де ваші долоні? —
Тут-тут-тут! (діти показують руки,
складають в кулачки)
А в долонях пальчики живуть
(розкривають кулачки і
показують пальчики в русі)
Працювали пальчики — не лінувалися:
Ліпили, ліпили, малювали,
Будували, будували — зупинилися
(імітують ліплення, будівництво)
А потім, а потім, а потім стомилися,
(повільно опускають руки на стіл)

________________________________________________________________________________

78. МИ ТЕЖ УМІЄМ ТАК

Подивись скоріш, котра година,
Тік-так, тік-так, тік-так.
Наліво — раз, направо — раз!
Ми теж умієм так! (Дивляться вперед,
вгору, ведуть пальцем зліва направо і
навпаки, нахиляються у вказаний бік)
Щоб стати схожим на орла
І налякать собак,
Розправив півень два крила .
Ми теж умієм так! (Піднімають праву
руку в сторону, потім ліву, махають ними)
Іде ведмідь, шумить в кущах,
Спускається униз.
На двох ногах, на двох руках,—
Ми теж умієм так (нахиляються і
рачкують як ведмідь)

________________________________________________________________________________

79. КВІТИ
(Діти присіли, імітують нерозкриті голівки квіточок)
Раз-два-три, виросли квіточки! (Діти повільно підносять руки вгору і розкривають долоні з розімкнутими пальцями, імітуючи квіти)
До сонця потягнулися високо, (тягнуться на пальчиках, дивляться вгору)
Стало їм приємно й тепло!
Вітерець пролітав, гілочками похитав (дитина - « вітерець» пролітає серед дітей)
Вліво похитнулись — низько пригнулись.
Нахилили тулуб вліво, вправо,
Похитнулись — вперед.
Низько пригнулись ( нахили тулуба вліво, вправо, вперед, пригинання)
Вітерець, тікай! (вітерець тікає)
Квіточки не ламай! ( сваряться пальчиком)
Нехай вони цвітуть, ростуть,
Дітям радість несуть!
22
80. ПРОГУЛЯНКА В ЛІСІ
Діти лісом гуляли,
За природою спостерігали (учні ходять по кімнаті)
Вгору — на сонце подивились — (дивляться на сонце, рух «ліхтарики»)
Промінчиками зігрілись.
Метелики літали,
Крильцями махали (імітують метелика)
Дружно плеснімо: раз, два, три, чотири, п'ять (плещуть в долоні)
Треба нам букет зібрать(присідають, імітують букет в руках)
Раз присіли, два присіли,
В руках дзвоники задзвонили.
Вправо дзвін: — Дінь-дінь!
Вліво дзвін: Дінь-дінь! (нахили вправо, вліво з « букетом»)
На ніс сіла бджола (показують пальцями і слідкують поглядом, як бджола летить і сідає на ніс)
____________________________________________________________________

81. ЗОЗУЛЯ
Облітала я лісок вздовж, ушир і навкосок
(махають руками в сторони, вперед, навкоси)
Відпочила в холодку,на кленовому листку.
І росинок з тирличу напилася досхочу
(імітують пиття води)
Діти йшли через лісок — подала їм голосок ( ходьба)
Налічила їм літа: двадцять, тридцять, аж до ста.
Щоб ні горя, ні біди,щоб росли як із води
(піднімаються на носки, руки вгору, дивляться на них)
____________________________________________________________________
82. НА МОРІ
Хвилі бавляться та б'ються, (роблять хвильові рухи руками перед собою, зліва направо і навпаки)
Наче неслухи-хлоп'ята.
I стрибають, і сміються:
Вітер їм лоскоче п'яти (стрибають)
Вгору, вниз і знову вгору (руки вниз — вгору, очима слідкують за рухами )
Підганяє дужий вітер
Розгойдав він ціле море — (розводять руки в сторони,)
Як же хвилям не радіти! (усміхаються)
________________________________________________________________________________
83. КЛЕНОВІ ЛИСТОЧКИ

Осінь, осінь . Лист жовтіє,
3 неба часом дощик сіє
(пальцем показують рух дощика)
Червонясте, золотисте
Опадає з клена листя.
Діти ті листки збирають,
(руки в сторони, присідають,
імітують збирання листочків)
У книжки їх закладають.
Наче човники, рікою
(роблять ліхтарики)
їх пускають за водою.
З них плетуть вінки барвисті,
Червонясті, золотисті (кружляють)
23
84. РУХАНКА

Станьмо діти рівненько
Отак! Отак! (вийти з-за парт)
Вклонімося низенько
Отак! Отак! (нахиляння тулуба вперед)
Далі руки отак в боки,
Веселенько підем в скоки! (стрибки)
Отак усі стриб! стриб!
А ніжками диб! диб!
Вгору ручки піднімай
(вправа для нормалізації дихання)
І всі разом присідай!
Станьмо знов рівненько!

________________________________________________________________________________
85.

Раз - підняти руки вгору,
(нахиляння тулуба вперед,
торкаючись руками підлоги)
Два - нагнутися додолу.
Не згинайте, діти, ноги,
Як торкаєтесь підлоги.
Три, чотири - прямо стати,
Будем знову починати.
Руки - в боки,(нахиляння тулуба
вперед-назад, вправо-вліво)
Нахились вперед, вліво
Нахились назад
І направо, і наліво,
Щоб нічого не боліло.
Раз, два, три, чотири –
(стрибки на місці)
Набираємося сили.
Нахилились, повернулись,
До товариша всміхнулись.

________________________________________________________________________________

86.(Можна використати при вивченні теми "Прислівник").

Руки за голову ставимо сміло
(руки за головою, повороти тулуба)
І повертаємось вправо, вліво, вправо-вліво
Двічі наліво, двічі направо,
Зробимо чітко, діти, цю вправу.
Двічі наліво, двічі направо –
Будемо мати гарну поставу.

________________________________________________________________________________

87.
Вже стомилися ми трішки,
(ходьба на місці)
Вийдем, дітки, на доріжку.
Наші ручки: раз, два, три
(поплескали)
Наші ніжки: раз, два, три
(потупотіли)
Ось голівонька стомилась,
(нахиляння головою в сторони)
Вліво-вправо нахилилась:
Раз, два, три.
Будем пальчики стискати,
(стискання пальців рук)
Будем знову працювати.
88.
Ми писали, ми трудились,
(стискання пальців рук)
Наші пальчики втомились,
А щоб гарно написати,
Треба пальці розім'яти.
Раз, два, три, чотири, п'ять –
(струшування кистями рук)
Будем знову ми писать.
Відпочивши дружно, враз
(колові рухи кистями рук)
Приступив до праці клас.
(З цим текстом виконуються
вправи для розминання кистей рук).
________________________________________________________________________________
89

Щось не хочеться сидіти,
(встати і вийти з-за парти)
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз, (потягування)
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки
(ходьба на місці)
Вище руки підніміть
(підняти руки, прогнути спи ну назад)
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз
(поплескати у долоні)
За роботу - все гаразд.


24
90

Фізкультвправи - у пошані,
(встати і вийти з-за парт)
Ми їх дуже любимо,
За хвилинку відпочинем
І лічити (писати, читати) будемо.
Раз, два - руки вище, вище голова,
(підняти руки вгору)
Три, чотири - руки тихо опустили.
П'ять, шість, сім - стати тихо всім.
Хто зуміє присідати присідання
І ногам роботу дати?
Раз - піднялись, два - присіли,
Хай мужніє наше тіло.
Хто ж втомився присідати,
Може вже відпочивати.
Руки в боки, руки так (колові рухи руками)
Руки вгору, як вітряк.
Раз - встав весь клас.
Два, три - свою парту ти протри
(імітація протирання парти)
Чотири, п'ять - на місце тихо сядь.
________________________________________________________________________________
91.

Всі піднесли руки - раз! (потягування)
На носках стоїть весь клас.
Два - присіли, руки вниз, (присідання)
На сусіда подивись
(повороти головою вправо-вліво)
Раз! — І вгору( потягування)
Два! - І вниз (присідання)
На сусіда подивись.
Будем дружно присідати,
Щоб ногам роботу дати.
Раз! - Піднялись. Два! - Присіли.
Хай мужніє наше тіло.
Хто старався присідати,
Може вже відпочивати.

________________________________________________________________________________
92.

Раз, два! Час вставати,
(встати і вийти з-за парт)
Будемо відпочивати.
Три, чотири! Присідаймо,(присідання)
Швидко втому проганяймо.
П'ять, шість! Засміялись,
Кілька раз понахилялись
(нахиляння тулуба вперед-назад,вправо-вліво)
Зайчик сонячний до нас
(стрибки на місці)
Завітав у світлий клас.
Будем бігати, стрибати,
Щоб нам зайчика впіймати.
Прудко зайчик утікає
І промінчиками грає.
Сім, вісім! Час настав
Повернутися до справ.

________________________________________________________________________________
93.
Наші ручки: раз, два, три!
(плескання в долоні)
Наші ніжки: раз, два, три!
(притупування ногами)
На носок, на каблучок,
(виконання руху " ковирялочки" обома
ногами по черзі)
Руку вліво, руку вправо:
(підняти ліву руку вгору-вліво долонею
назовні; аналогічний рух правою рукою)
Ми танцюєм козачок
(руки зігнуті до плечей, тулуб напівна-
хилений вперед, притупуємо ногами)
Раз - присядем, два - присядем, (присідання)
Гарний настрій - добре всім
(піднятись на носки)
Покружляли, повертілись
(покружляти на місці)
Й тихо всі за парти сіли.

________________________________________________________________________________
94.

Якщо сядемо красиво,
(кругові рухи кистями рук)
То напишемо на диво
Чисто, рівно і красиво.
Раз, два, три, чотири, п'ять
(стиснути руки у кулачки)
Починаємо писать(струсити кистями)
Ручку вправо поверніть,
Зошит гарно покладіть
І рівненько напишіть

25

95

Хто ж там, хто вже так втомився,
І наліво нахилився?
Треба дружно всім нам встати
(вийти із-за парт)
Фізкультпаузу почати.
Сонце спить, небо спить
(очі затулити долонями)
Навіть вітер не шумить.
(Присісти.)
Рано-вранці сонце встало,
(розплющити очі, встати, підняти
голови, стати навшпиньки, руки
підвести вверх, розвести в сторони,
підня¬ти вверх, помахати руками)
Всіх промінням привітало.
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібні зронила.
(Затулити обличчя руками.)
Ми ті слізки пошукаємо,
У травичці позбираємо.
(Присісти.
___________________________________________________________________________
96.

Я малюю зайчика для вас — раз!
(Колові рухи руками над головою.)
Це у нього голова — два!
(Руки кладуть на голову.)
Це у нього вуха догори — три!
(Підняти руки вгору.)
Це стирчить у нього хвостик сірий — чотири!
(Повертати тулуб праворуч-ліворуч!)
Це очиці весело горять — п'ять!
(Приставити руки до очей,
імітуючи «бінокль».)
Один, два, три, чотири, п'ять —
нам потрібно спочивать!
Тож піднімемо руки вгору
Та подивимось на зорі.
А тепер всі руки в боки —
Як зайчики — скоки, скоки!

________________________________________________________________________________
97. 98.
Забавлялись зайченята, (підвестися,
підняти руки вверх, потягнутися
Виглядаючи маму і тата.
(Руки на пояс, повороти ліворуч-праворуч.)
Ось так — лапку до лапки,
(поплескати в долоні)
Ось так — шапку до шапки,
(руки до голови, уверх)
Ось так — вусом потрусимо,
(похитати головою)
Так, так, так! (Пострибати)

Раз! Два! Всі присіли,
Потім вгору підлетіли.
Три, чотири — нахилились,
Із струмочка дружно вмились.
П'ять, шість — всі веселі,
Крутимось на каруселі.
Сім, вісім — в поїзд сіли,
Ніжками затупотіли.
Дев'ять, десять — відпочили
Й за навчання дружно сіли
_______________________________________________________________________________
99.

Раз! Два! Час вставати:
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П'ять! Шість! Засміялись,
Кілька раз понахилялись.
Зайчик сонячний до нас
Завітав у вільний час.
Будемо бігати, стрибати,
Щоб нам зайчика впіймати.
Прудко зайчик утікає
І промінчиками грає.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутись нам до справ
26
Физкультминутки на уроках русского языка
1. Рыжий кот
Лежебока рыжий кот (встать за партой )
Отлежал себе живот, (потянуться )
Встал и выгнул спину в мост, ( согнуться)
Распушил красивый хвост,(прогнуться)
Мягко лапками пошел, (изобразить кота )
Тихо песенку завёл (сесть за парту)
________________________________________________________________________________
2. С неба падают снежинки
С неба падают снежинки,
Как на сказочной картинке.
Будем их ловить руками
И покажем дома маме
(дети поднимают руки над головой и делают хватательные движения, ловят снежинки )
А вокруг лежат сугробы,
Снегом замело дороги ( потягивания — руки в стороны )
Не завязнуть в поле чтобы,
Поднимаем выше ноги ( ходьба на месте, колени высоко поднимаются)
Вон лисица в поле скачет,
Словно мягкий рыжий мячик (прыжки на месте )
Ну, а мы идём, идём (ходьба на месте )
И к себе приходим в дом (садятся за парты )
_______________________________________________________________________________
3. Совушка - сова
Совушка-сова,
Большая голова, (повороты головы влево - вправо)
На суку сидит,
Головой вертит (повороты головы влево - вправо)
Во все стороны глядит,
Да вокруг — как полетит! (Махи руками - «крыльями»)
________________________________________________________________________________
4. Нам за партой не сидится
Нам за партой не сидится,
Разминаем поясницу.
Корпус крутим влево - вправо —
Так мы отдохнём на славу (вращение с туловищем )
Хорошо мы отдохнули
И к учёбе вновь вернулись (дети садятся за парты )
5. По дорожке, по дорожке
По дорожке, по дорожке
Скачем мы на правой ножке (подскоки на правой ноге )
И по этой же дорожке
Скачем мы на левой ножке (подскоки на левой ноге )
По тропинке побежим,
До лужайки добежим (бег на месте )
На лужайке, на лужайке
Мы попрыгаем, как зайки (прыжки на месте на обеих ногах)
Стоп! Немного отдохнём
И домой пешком пойдём (ходьба на месте

27
5. Выросли деревья в поле
Выросли деревья в поле.
Хорошо расти на воле!(потягивания — руки в стороны )
Каждое старается,
К небу, к солнцу тянется (потягивания — руки вверх )
Вот подул весёлый ветер,
Закачались тут же ветки, (дети машут руками )
Даже толстые стволы
Наклонились до земли (наклоны вперёд )
Вправо-влево, взад-вперёд —
Так деревья ветер гнёт (наклоны влево - вправо, вперёд-назад)
Он их вертит, он их крутит.
Да когда же отдых будет? (вращение туловищем )
_______________________________________________________________________________
6. Рябинка
На холме стоит рябинка,
Держит прямо, ровно спинку (потягивания — руки вверх)
Ей не просто жить на свете —
Ветер крутит, вертит ветер (вращение туловищем вправо и влево)
Но рябинка только гнётся,
Не печалится — смеётся (наклоны в стороны )
Вольный ветер грозно дует
На рябинку молодую (дети машут руками, изображая ветер )
________________________________________________________________________________
7. Солнце
Солнце вышло из-за тучки,
Мы протянем к солнцу ручки (потягивания — руки вверх )
Руки в стороны потом
Мы пошире разведём (Потягивания — руки в стороны )
Мы закончили разминку.
Отдохнули ножки, спинки (дети садятся за парты )
________________________________________________________________________________

8. Руки подняли и покачали
Руки подняли и покачали — (качаем поднятыми вверх руками )
Это деревья в лесу (плавно опускаем руки вниз )
Руки нагнули, кисти встряхнули — (встряхивание кистей рук )
Ветер сбивает росу (машем руками перед собой)
В стороны руки, плавно помашем — (руки в стороны )
Это к нам птицы летят (повороты туловища с раскрытыми руками в стороны)
Как они сядут, тоже покажем —(приседания )
Крылья сложили назад (встали, спрятали руки за спину)
_______________________________________________________________________________

9. Я на скрипочке играю
Я на скрипочке играю,
Тили-тили-тили, (ученики имитируют игру на скрипочке )
Скачут зайки на лужайке,
Тили-тили-тили (прыжки на месте )
А теперь на барабане: Бум – бум - бум,
Трам – трам - трам! (приседания )
В страхе зайки разбежались
По кустам (бег на месте)
28

10. Мы берёзку посадили
Мы берёзку посадили, (выпрямиться за партой )
Мы водой её полили, (руки согнуть к плечам, ладонями вперёд)
И берёка подросла, (встать за партой)
К солнцу ветки подняла, (руки вверх)
А потом их наклонила (руки вниз, спина прямая)
И ребят благо дарила (поклоны головой, сесть )
________________________________________________________________________________
11. Вновь у нас физкультминутка

Вновь у нас физкультминутка,
Наклонились, ну-ка, ну-ка!
Распрямились, потянулись,
А теперь назад прогнулись
(наклоны вперёд и назад )
Разминаем руки, плечи,
Чтоб сидеть нам было легче,
Чтоб писать, читать, считать
И совсем не уставать
(рывки руками перед грудью )
Голова устала тоже.
Так давайте ей поможем!
Вправо-влево, раз и два.
Думай, думай, голова
(вращение головой )
Хоть зарядка коротка,
Отдохнули мы слегка
(дети садятся за парты)

________________________________________________________________________________
12. Вот так яблоко!
Вот так яблоко! (встали )
Оно (руки в стороны)
Соку сладкого полно (руки на пояс )
Руку протяните, (протянули руки вперёд )
Яблоко сорвите (руки вверх )
Стал ветер веточку качать, (качаем вверху руками )
Трудно яблоко достать (подтянулись)
Подпрыгну, руку протяну (подпрыгнули)
И быстро яблоко сорву! (хлопок в ладоши над головой)
Вот так яблоко! ( встали )
Оно (руки в стороны)
Соку сладкого полно (руки на пояс, сели)
________________________________________________________________________________
13. Вот летит большая птица
Вот лежит большая птица,
Плавно кружит над рекой
(Движения руками, имитирующие махи крыльями)
Наконец она садится
На корягу над водой
(Дети садятся на несколько секунд в глубокий присед )
________________________________________________________________________________
14. В понедельник
В понедельник я купался, (изображаем плавание)
А во вторник — рисовал (изображаем рисование)
В среду долго умывался, («умываемся»)
А в четверг в футбол играл (бег на месте)
В пятницу я прыгал, бегал, (прыгаем )
Очень долго танцевал (кружимся на месте)
А в субботу, воскресенье (хлопки в ладоши)
Целый день я отдыхал (дети садятся на корточки, руки под щеку — засыпают)
29

15. Мы проверили осанку
Мы проверили осанку
И свели лопатки (ходьба на месте)
Мы походим на носках, (ходьба на носках)
А потом на пятках (ходьба на пятках)
Мы идём, как все ребята,
И как мишка косолапый (ходьба на внешнем своде стопы)
Потом быстрее мы пойдём
И после к бегу перейдём (бег на месте)
________________________________________________________________________________
16. Раз, два — стоит ракета
Раз, два — стоит ракета (руки вытянуты вверх)
Три, четыре — самолёт (руки в стороны)
Раз, два — хлопок в ладоши, (хлопаем в ладоши)
А потом на каждый счёт (шагаем на месте)
Раз, два, три, четыре, (хлопаем в ладоши)
Руки выше, плечи шире (руки вверх- вниз)
Раз, два, три, четыре, (хлопаем в ладоши)
И на месте походили (шагаем на месте)
________________________________________________________________________________
17. Дружно маме помогаем
Дружно маме помогаем —
Пыль повсюду вытираем.
Мы бельё теперь стираем,
Полощем, отжимаем.
Подметаем всё кругом
И бегом за молотком.
Маму вечером встречаем,
Двери настежь открываем,
Маму крепко обнимаем
(Подражательные движения по тексту)
________________________________________________________________________________
18. Вышли уточки на луг
Вышли уточки на луг,
Кря – кря - кря! (шагаем)
Пролетел весёлый жук,
Ж-ж-ж! (машем руками-крыльями)
Гуси шеи выгибают,
Га-га-га! (круговые вращения шеей )
Клювом перья расправляют (повороты туловища влево - вправо)
Ветер ветки раскачал (качаем поднятыми вверх руками)
Шарик тоже зарычал,
Р – р - р! (руки на поясе, наклонились вперёд, смотрим перед собой)
Зашептал в воде камыш,
Ш – ш - ш! (подняли вверх руки, потянулись )
И опять настала тишь,
Ш –ш - ш!30


19. Лисёнок
Лисёнок проснулся (потянулись)
И вышел умыться (ходьба на месте)
Вдруг видит, а в луже
Другая лисица (наклоны туловища вперёд)
Он вежливым был,
Извинился к тому же: (повороты туловища)
Пойду поищу-ка
Свободные лужи! (ходьба на месте)
________________________________________________________________________________
20. Гномик
Гномик по лесу гулял, (ходьба на месте)
Колпачок свой потерял (наклоны вперед — «ищем пропажу»)
Колпачок был непростым —
Со звоночком золотым (хлопки в ладоши)
Гному кто точней подскажет, (прыжки на месте)
Где искать ему пропажу? (Ходьба на месте)

21. Вышли мышки как-то раз
Вышли мышки как-то раз («ходьба», сидя за партой, держать осанку)
Посмотреть, который час
(наклон головы назад, выпрямиться, руки на пояс)
Раз-два, три-четыре, (два хлопка справа, два хлопка слева )
Мыши дёрнули за гири (руки вверх-вниз)
Вдруг раздался страшный звон, (четыре хлопка над головой)
Убежали мышки вон

22. Зайка по лесу скакал
Зайка по лесу скакал,
Зайка корм себе искал,
Вдруг у зайки на макушке
Поднялись, как стрелки, ушки:
Шорох тихий раздаётся
Кто-то по лесу крадется
Заяц путает следы.
Убегает от беды!
Пыгнул вбок он, повернулся
И под кустиком свернулся.
( Дети имитируют движение персонажей по тексту)


23. Руки вверх, в кулачок,
Разжимаем, на бочок.
Руки в стороны, в кулачок,
Разжимаем, на бочок.
Руки вперед, в кулачок,
Разжимаем, на бочок … ( и т.д.)


31

Пальчикова гімнастика
1.
"Долоня — кулак»
«Долоня — кулак — ребро долоні»

2.
Кільце-ланцюг» (великим і вказівним пальцями почергово
утво¬рювати кільце, ланцюг).

3.
«Кільце — ланцюг — щіпка»

4. ГУСИ
Сірі гуси налетіли
(поворушити пальчиками у повітрі)
І на лузі тихо сіли.
(Покласти долоні на стіл.)
Походили, походили, («ходити» пальчиками по столу)
Попоїли, попоїли,
(стукати пальчиками по столу)
Знялися і полетіли.
(Поворушити пальчиками у повітрі.)
_____________________________________________________________________________
5. ГРИБ
Диб-диб-диб,
(постукати кулачками по столу)
Диб-диб-диб,
(постукати пальчиками по столу)
Біля пенька гриб —
(малювати одночасно пальчиками обох рук контур гриба)
Отакий товстезний,
(великими і вказівними пальцями обох рук утворити кільце)
Отакий грубезний, (стиснути кулачки)
Бриль на голові.
(Одночасно пальчиками обох рук малювати шапочку гриба.)
______________________________________________________________________________
6. ВІТЕР

Налетів з-за лісу вітер,
(помахати руками у напрямку до обличчя)
Та сердитий і рвучкий,
(стиснути кулачки)
Покрутив в садку нам квіти,
(колові рухи кулачками)
Розгойдав усі гілки.
(Поворушити пальчиками у повітрі.)
У вікно, у двері грюкнув,
(поплескати в долоні)
Розстелив по хаті дим,
(руки вперед, поворушити пальчиками)
Впав на шлях і мчить на луки.
(Руки покласти долонями вниз,
поворушити пальчиками.)
Я — наввипередки з ним.
32

7. РИБКИ

Рибки весело пірнали
В чистій, свіженькій воді,
(руки над столом, долоні вниз,
торкнутися кожним пальчиком столу)
То зіжмуться, розіжмуться,
(руки стиснути в кулачки)
То зариються на дні.
(Струснути кистями рук.)

_____________________________________________________________________________
8. СОНЕЧКО

Прилетіло сонечко
(руки поставити на парту,
загинати пальці)
На мою долонечку,
(показати долоні, потягнути)
Крильця червоненькі,
(поворушити пальчиками)
Цяточки чорненькі.
(Натиснути пальчиками на парту.)
По всіх пальчиках ходило,
(пальчики «ходять» по парті)
З мізинчика полетіло.
(Показати мізинчики )

________________________________________________________________________________
9.
Будемо відпочивати — (руки витягнути вперед)
Нумо пальці рахувати: (поворушити пальчиками)
Раз, два, три, чотири, п'ять!
(Загинати пальці на лівій руці,
потім — на правій, згодом — на обох)
_______________________________________________________________________________
10.
Олівець в руці катаю,

Поміж пальчиків кручу.
Неодмінно кожен палець
Буть слухняним я навчу.

Покласти олівець між вказівним, середнім і безіменним пальцями.
Крутити олівець, передавати його з одного пальця на інший.
________________________________________________________________________________
11.

Пальчик-пальчик, де ти був?
Я з цим братом в ліс ходив,
А з цим братом борщ варив,
З цим я кашки скуштував,
А з найменшим заспівав.
33
12.

Сонечко
Ясне сонечко в кімнату
Дивиться в віконечко,
Дуже раді всі малята,
Плескають в долонечки

Руки перехрещені тильним боком
долоней до себе. Спочатку пальці обох
рук стис¬нуті в кулаки, потім пальці-промінці розкри¬ваються, руки повертаються вправо-вліво. У кінці віршика діти плескають у долоні
________________________________________________________________________________

14. Із звичайного квадратного шматочка тканини зробимо красиву серветку, будемо вишивати на ній візерунки. Візьмемо голку, і почнемо роботу.
Металевий в неї носик
І льняний у неї хвостик,
Із шиття не буде толку,
Якщо ми не візьмем голку
(Діти імітують рухи під час вишивання: затягують нитку в голку, роблять стібки)
________________________________________________________________________________

15.
Рідний дім
Хай живе наш рідний дім —
Тепло й затишно у нім.
Є. Желєзняков
Долоні трохи зігнуті, кінчики пальців торкаються (дах), середній палець правої руки піднято вертикально вгору (димар),
кінчики мізинчиків торкаються один одного, створю¬ючи пряму лінію (балкон)
________________________________________________________________________________
16.
А чи є у нас в річці риба?
Може, ми дарма сидимо на березі та диви¬мося на поплавок?
Краснопірки та йоржі,
і колючі окуні так і грають в глибині.
В. Кочевський

Голова риби — початок долоні, хвостик —
пальчики, верхній плавець — великий палець.
Долоня й пальці розслаблені,вони гнучко
звиваються.

34


17.
— Білочка просить нас приготувати для грибів незвичайний кошик. Його треба зобразити пальцями рук.

Кошик
До лісу кошик я беру
І гриби туди кладу.
Долоні повернені на себе, пальці сплетені лікті
розведені в сторону. Долоні ніби – то роз'їжджаються, і між пальцями утворюються зазори. Великі пальці зображують ручку кошика

________________________________________________________________________________
18.

Жук
Чорний жук Дуже хороше йому
Очима По землі ходити,
блима — Він не хоче,
Чує кроки Чуєш, хлопче,
За плечима. У коробці жити!

В. Лучук
Пальці в кулачок. Вказівний та мізинчик розведені в сторони , дитина рухає ними,
просуваючи руку по парті вперед
________________________________________________________________________________
19.
Акварель
Намалювати можна нею
Будинки, хмари і поля.
Зелену затишну алею,
Високі гори і моря.
Рука — це пензлик, пальці— волосинки волосинки. Плавними рухами «розфарбовуйте» зни¬зу догори, справа вліво. Пальці мають бути м'якими й пружними. Уявіть собі, що ви малюєте будинки, хмари, поля, алею, гори і моря, про які гово¬риться у віршику
________________________________________________________________________________
20.

Ножиці. Пальці правої руки стиснути в кулак, виставити вперед вказівний і середній і середній. Рухати ними, імітуючи різання ножицями

35

21.


Ати-бати — йшли солдати
Ати-бати — на базар.
Ати-бати, що купили?
Ати-бати — самовар
.
Дітям пропонується «перетворити» долоню на солдата:
намалювати на тильному боці очі й рот. Пальцями учні показують, як солдати маршируюТЬ.
____________________________________________________________________
22.
Відгадайте загадку, відгадку покажіть руками

Що за верхівець:
Сам сидить верхи,
А ноги за вухами? (Окуляри)
Діти зображують овали пальцями рук, під¬носять їх до очей.
________________________________________________________________________________
23
Оси
Оса осі в осінні дні
Сумні виспівує пісні.
Тумани сиві на росі —
Сховатись ніде вже осі
Виставити середній палець, притиснути його між вказівним та безіменним, поворушити ним.
________________________________________________________________________________
24.

Лис
Лиса з лісу у село
«Ку-ку-рі-ку» занесло.
Заглядає лис у вікна:
«Де ж це півень кукурікнув?»

Обидві долоні зробити «ковшем», великі пальці підняти вгору, вказівні пальці та мізин¬чики згинаємо всередину долоней, притискаємо один до одного. Середні та безіменні пальці утво¬рюють вузьку «лисячу» мордочку.


36

25.
— Відгадайте загадку добавлянку.

На дереві грається,
Угору підіймається,
На хвостику гойдається.
І зветься це малятко —
Веселе ... (мавпенятко)
— Зобразимо мордочку мавпенятка.
Середній та безіменний пальці притиснуті згори великим. Вказівний і мізинчик трохи підняті вгору та зігнуті.
________________________________________________________________________________
26.
— Нам треба завести мотор у машини і мерщій вирушати в путь.

Мчить машина за машинами,
Шелестить машина шинами.
Пальці рук, крім великих, зціплюються в замок. Це мотор. Великими пальцям роби¬мо обертові рухи. Спочатку «мотор» працює швидко, потім поступово оберти сповільнюються.

________________________________________________________________________________

27.
? Зобразимо півників пальцями руки.
Півні

Півень півневі співав: —
Я сьогодні рано встав!
Потім вилетів на пліт —
Заспівав на цілий світ.
Г. Чубач
Долоню піднято вгору, вказівний палець спирається на великий. Інші пальці розведені та підняті вгору.
________________________________________________________________________________

28.
Вовк
Ходить хмуро між дубами, Очі так її і ллють.
Хижо клацає зубами. Зачаївся ось, примовк
Весь, як є,— жорстока лють, Грізний звір, голодний вовк
Робимо долоньками «пароплавчик»,а з нього «вовка»: великі пальці розводимо в сторонни. Вказівні пальці згинаються всередину долоней і утворюють лоба, а останні пальці у вигляді «човника» — верхню та нижню щелепи.37

29.

Вовк ведмедя розбудив:
— Вже весна, гуляти йди!
Виліз велетень з барлогу
Вовк тікає в ліс від нього.

О. Кононенко

Середній і безіменний пальці притисну¬ті згори великим. Вказівний і мізинець трохи підняті вгору й зігнуті
________________________________________________________________________________

30. Жабенятко
(чеська народна пісенька)

Скаче, плаче жабенятко:
Змерзли в нього
Ноженятка,
Де б йому в ріці
Та й знайти штанці,
Тепленькі, зелененькі
В цяточку.
Рука кулачком лежить на парті, постійно рухається відповідно до ритму вірша.
________________________________________________________________________________
31.

? Відгадайте, хто це:
Хоч маленьке, а красиве,
Як біжить, то в'ється грива.
Копитцями туп-туп-туп,
По каменю цок-цок-цок.
(Лоша)
Зобразимо лоша руками. Права долоня на ребрі від себе. Великий палець догори. Згори на неї накладається ліва долоня під кутом, ство¬рюючи пальцями гриву. Великий палець дого¬ри. Два великих пальця утворюють вушка.
________________________________________________________________________________
32.
? Мудра Сова питає, чи знаєте ви, чому вона не любить сонце?
Сова

Що воно за дивна птиця?
Світла денного боїться,
дзьоб гачком, великі очі,
і не спиться їй щоночі.
Руки стиснуті в кулачки, пальці
при¬тиснуті, великі пальці заокруглені
вгорі, вказівні разом посунуті вперед.

38

33. Соняшник
На сонечко я схожий
І сонечко люблю.
За сонцем повертаю
Голівоньку свою.
Руки перехрещені тильною стороною
долоней до себе. Пальці-пелюстки розкриті. Руки повертаються вправо-вліво

________________________________________________________________________________

34
Зозуля

Сіла пташка на дубку,
Завела своє ку-ку!
Долоні розгорнуті до себе, великі пальці ви¬прямлені від себе й переплетені (нібито чіпляють¬ся один за одний). Великі пальці — голова пташ¬ки, інші пальці — крила. «Помашіть» крилами.
________________________________________________________________________________

35.
У папуги Гоші

Було трохи грошей
Він на них собі купив
Чобітки, пальто і бриль.
Долоня вгору, вказівний палець перекри¬ває великий. Інші пальці підняті вгору й розче¬пірені.

________________________________________________________________________________

36. Равлик

Равлик лізе вздовж доріжки,
То сховав, то випнув ріжки.
Пальці в кулачки, лівий трохи позаду правого, на правій руці вказівний та мізин¬чик розведені в сторони, дитина згинає і роз¬гинає їх.

________________________________________________________________________________
37.
? Відгадайте, що це.

Через поле і лісок
подається голосок.
Він біжить по проводах,
скажеш тут, а чути там.

(Телефон)
Учні вказівним пальцем правої руки роблять колові рухи, нібито на¬бираючи номер телефону; потім прикладають кулачок до вуха, начебто слухаючи розмову.


39

38. Едельвейс


Едельвейс росте на скелі, Біля сонечка оселі
Вище сосен і смерек, Білягнізд орлів, лелек


Зімкнуті й трохи заокруглені доло¬ні — пуп'янок квітки. Поступово роз¬вести пальці в сторони, трохи похита¬ти руками і підняти їх угору.

________________________________________________________________________________
39.
Дерево

Має стовбур дерево,
Багато гілочок.
Листячком зеленим
Бавить діточок.
Притиснути руки тильною стороною одну до одної. Пальці розчепірити і підняти вгору. Ворушити кистями й пальцями


_______________________________________________________________________________
40.
Зайчик

Довгі вуха, куций хвіст,
Моркву і капусту їсть.
В сніжну зиму залюбки
Обгризає яблуньки

Пальці стиснути в кулачок. Виставити вгору вказівний і середній пальці. Ворушити ними, повертаючи руку в різні боки

_______________________________________________________________________________

41.


Барабанчик бухав, бухав,
Барабанив я і слухав.
Уявіть собі, що зайчик б'є по ба¬рабану. Складіть пальці в кулачок. Вказівний і середній пальці вгору, вони притиснуті. Безіменний і мізин¬чик стукають по великому пальцю.
40
42

Чапа чапля по болоту —
Чапу-чапу! Чап-чалап!
Поглядає, чи немає
Де малих зелених жаб.
Витягнути вниз вказівний та середній пальці, інші стиснути в кулачок. Імітувати пальцями ходу чаплі в ритмі вірша
________________________________________________________________________________
43.


Над нами небо є блакитне,
Над нами сонечко привітне.
Над морем чайка проліта,
Додому радо поверта.
Діти перехрещеними кистями рук бражують помахи крил чайки, а потім руками зображують морські хвилі.
________________________________________________________________________________
44.
Хомка
Хомка, хомка, хом'ячок,


Посмугований бочок.
Уявіть, що у вас на долоні сидить
хом'ячок. Погладьте його спочатку
мізинчиком , потім по черзі іншими пальцями. Злегка торкніться кін¬чиками пальців (пучками) до його теплої шубки, але не притисніть сильно.
________________________________________________________________________________

45. Ялинка

Ялинку прикрашає
Мороз на Новий рік.
Дарунки всім вручає
Казковий чарівник.

Долоні від себе, пальці переплетені між собою( долоні під кутом одна до одної). Долоні від себе, Пальці виставити вперед. Лікті до корпуса не притискаються

________________________________________________________________________________
45. Жук

Жовте жито жук жував
І з Женею жартував.
Жартом, жартом – і у Жені
Жвавий жук живее у жмені
Ю. Кругляк
— Відпустіть жучка на свободу!
Пальчики в кулачок. Вказівний і мізинчик розве¬дені в різні боки, дитина ворушить ними. Рука повіль¬но просувається вперед по парті. У кінці вірша пальці стискаються в кулачок (упіймали жука), а потім кулак розтискається (відпустили комаху).

41
46.

Тишком-нишком В шкряботушки
вийшла мишка із нори. Ніс і вушка догори

Середній та безіменний пальці впираються у ве¬ликий. Вказівний і мізинець зігнуті в дуги та при¬тиснуті до середнього і безіменного пальців

________________________________________________________________________________

47. Їжачок
Їжачок-хитрячок
Із голок та шпичок
Пошив собі піджачок.
Лікті на парті, долоні притиснуті одна до
одної, пальці підняті вгору (голки). Великі пальці відвести до себе (мордочка).


48. Цуценя
Приніс учора татко Воно із нами грається

Маленьке цуценятко. І зовсім не кусається.
Г. Сафонова
Долоню на ребро, на себе. Великий палець уго¬ру,
вказівний — зігнути, середній та безіменний — разом,
мізинець опускається та підіймається.
У кінці вірша підставити вільну долоньку, як миску, погладити «цуценя» по голівці.

________________________________________________________________________________
49. Цап

На городі цап, цап
Капустоньку хап, хап,
Борідкою трусь, трусь,
Капустоньку хрусь, хрусь!
Середній і безіменний пальці спираються на великий. Вказівний і мізинець підняті вгору.
________________________________________________________________________________

50. Юрок
У червоних чобітках,—
Дуже швидкокрилий птах.
Має чорний піджачок,
Люди звуть його юрок.
Долоні розгорнуті на себе, великі
пальці переплетені — голівка птаха. Інші
зімкнені пальці — крила. Швидко помахати ними.

42

51. Щука
Що тут казати — хижа вкрай, Карасику, ти не дрімай
У неї апетит найкращий. А то в її потрапиш пащу


Діти плавними рухами зображують щуку рукою до ліктя. Паща щуки формується пальцями
________________________________________________________________________________
51. Щеня
Мале щеня хвостом махає —

воно зі мною розмовляє.
І я — даю вам слово! —
Збагнув хвостату мову:
щеня мене просило,
щоб ми з ним подружили.
А. Костецький
________________________________________________________________________________
52.
Квіточки

На галявині зростають
Квіточки маленькі,
Є рожеві, є червоні,
Жовті та біленькі.
Корінцями із землі
Водичку беруть.
Квіточки нап'ються —
Вище підростуть
«Квітка» — долоні разом, пальці розчепірити, крім мізинців та вели¬ких — вони торкаються один одного.
«Коріння» — як «дерево», тільки кисті вниз.
«Квітка» — піднятися при цьому навшпиньки.
43
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Байрачна М.М.Віршовані фізкультхвилинки // Розкажіть онуку.–2003.–№ 10-11.–с.16
2. Борисенко А.Ф., Цвек С.Ф. Руховий режим учнів початкових класів:Навч.-метод.посіб. – К.:Рад.шк., 1989.
3. Бутрім В.Л. Математика, розробки уроків, 1 клас: метод.посіб. – Видавництво» Ранок», 2008
4. Ващенко О.М, Люріна Т.І., Романенко Л.В.Фізкультхфилинки в початкових класах:навч.-метод.посіб. – К.:Навч.кн.,2002. – (Сер. «Здоров‘ятко»)
5. Ващенко О.М. Години здоров‘я в початковій школі: навч.-метод.посіб. – к.: « Шкільний світ», 2007. – с.66 – 93
6. Литвин Я.С.Сюжетні ігри та імітаційні вправи для дітей. – к. здоров‘я, 1980
7. Цепова І.В.Уроки письма в 1 класі: Навч.-метод.посіб. – Видавництво «Ранок»,2009


Схожі матеріали:
Меню
Архів матеріалів
Популярні матеріали