Реалізм Літературний напрям
Додав: admin
Коментарів: 0
Додано: 16-01-2013, 14:24
Реалізм
Літературний напрям, який характеризується правдивим і всебічним відображенням дійсності на основі типізації життєвих явищ. Починаючи з 30-х pp. XIX ст. набуває розвитку у Франції, а згодом в інших європейських літературах. На відміну від романтизму, який зосереджував увагу на внутрішньому світі людини, основною для реалізму стає проблема взаємин людини і середовища, впливу соціально-історичних обставин на формування духовного світу (характеру) особистості. Замість інтуїтивно-почуттєвого світосприйняття на перше місце в літературі висувається пізнавально-аналітичне начало, а типізація дійсності утверджується як універсальний спосіб художнього узагальнення. Першим теоретиком реалізму вважається художник Ж.Д.Г.Курбе, який у передмові до каталогу виставки своїх творів під назвою «Реалізм» (1855), обгрунтував програмові засади напряму. Розробку теоретичної бази продовжили письменники Шанфлорі та Л.-Е.-Е. Дюранті, які виступили з деклараціями на сторінках журналу «Реалізм» (1856—1857).
Визначальні риси реалізму:
ш раціоналізм, раціоцентричний психологізм (ототожнення психіки і свідомості, недооцінка позасвідомих процесів);
? правдиве, конкретно-історичне, всебічне зображення типових подій і характерів у типових обставинах при правдивості деталей;
? принцип точної відповідності реальній дійсності усвідомлюється як критерій художності, як сама художність;
? характер і вчинки героя пояснюються його соціальним походженням та становищем, умовами повсякденного життя;
? конфліктність (драматизація) як сюжетно-композиційний спосіб формування художньої правди;
? вільна побудова творів;
? превалювання (перевага) епічних, прозових жанрів у літературі, послаблення ліричного струменя мистецтва;
? розв'язання проблем на основі загальнолюдських цінностей.
XIX ст. дало світовій літературі таких видатних письменників-реалістів, як Стендаль, П. Меріме, О. Бальзак (Франція); Ч. Дік-кенс, У. Теккерей, Т. Гарді, Ш. Бронте (Англія); Ф. Достоєвський. Л. Толстой, А. Чехов (Росія).Серед українських реалістів — Марко Вовчок, І. Нечуй-Ле-вицький, Панас Мирний, І. Франко.
Схожі матеріали:
Меню
Архів матеріалів
Популярні матеріали