План конспект Тема: Основні правила правопису.
Додав: admin
Коментарів: 0
Додано: 25-02-2013, 11:02

Тема: Основні правила правопису.

Мета: повторити вивчене про типи орфограм, удосконалювати вміння визначати в словах орфограми й обґрунтовувати вибір написання відповідним орфографічним правилом; виховувати любов до рідної землі та її природи; розвивати увагу, пам’ять, логічне й образне мислення, емоційну сферу, формувати вміння й навички роботи з таблицею, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів.

Тип уроку: урок повторення.

Обладнання: підручник, таблиця.

 

Хід уроку

 

І. Повідомлення теми і мети уроку.

 

ІІ. Повторення ключових питань теми.

 

*Бесіда.

        Що є предметом вивчення орфографії?

        Який зв’язок існує між орфографією й орфоепією?

        Що вивчає орфоепія? 

        Що таке орфограма?

        Які ви знаєте види орфограм? Навести приклади слів з  буквеними  й небуквеними орфограмами.

 

*Робота з таблицею.

 

Орфограми буквені         Орфограми небуквені

 

Вибір написання слова (певної букви) з ряду можливих варіантів  за умови  однакової вимови.

        

Написання слів  разом,  окремо, через дефіс, апостроф, перенос слів, скорочення слів.

Наприклад:  веселка (орфограма:  букви е-и, шо позначають ненаголошені голосні в коренях слів);

боротьба  (орфограма: букви, що позначають звуки, які уподібнюють ся); сказати (орфограма:  букви з-с  у префіксах з-(с-).  Наприклад:  нехтувати (орфограма: не  з дієсловами);  здоров’я (орфо грама:  апостроф); синьо-жовтий, зорепад, пів-Києва (орфограма:  написання разом, через дефіс складних слів);  проф., доц.  (орфо грама: скорочення слів).

 

 

ІІІ. Виконання  вправ на повторення.

 

* Словниковий диктант.  У кожному слові визначити орфограми, вказати орфограми буквені й небуквені. Слова з двома орфограмами підкреслити.

 

Висота, берег, відлуння, туманний, м’ята, синь, Львів, усміхається, переливається, премилий, приєднатися, з’єднання, прірва, розмаїтий, безстрашний, беззмістовний, блакитний, водограй, животворний, яскраво-бірюзовий, пів-Ялти, пів’ялини, проф. Яковенко,  директор, імідж, ієрогліф, настурція,  інвестиція,  сузір’я Галактика, Чумацький Шлях.

 

Словник. Настурція - декоративна рослина; нагідки. Імідж – образ людини, уявлення інших про неї, інколи  створюване цілеспрямовано. Інвестиція – довготермінове вкладення капіталу (коштів) у певну справу, підприємство.

 

* Робота біля дошки. Записати речення, виділити в словах  орфограми. Вказати орфограми буквені й небуквені.

 

І. Яка прекрасна й невблаганна осінь переступає в шурхоті яснім! (О.Омельченко.) Свій жовтий килим стелить листопад. (Д.Павличко.) У світі пречистім берізка співатиме листом барвистим. (Л.Білозерська.) Старий вишняк лякливо коло хати  закутався в багряно-сизий плед. (Д.Луценко.) Леліє далина безмежна, золота. (А.Турчинська.) Гомоніла пуща лунко, стоголосо, зелено-пурпурні розчесали коси сосни вікові. (Д.Фальківський.) Вересень з вітром осіннім  стрівся  у полі мені, став пригощати насінням, яблук приніс в пелені. (П.Воронько.)

ІІ. Луками в травах м’яких тихо ніч синьоока бродила, тихо встилаючи лан. (М.Богданович.) Навстіж вікна мої розчиніть! (Є.Гончаренко.) А хижа ніч регоче страхітливо  беззубим ротом, прірвами очей. (І.Немченко.) Гірчить вечірнє сонце полином. (Є.Гуцало.) Приліг вітрець на березі під шелест лепехи. (К.Дужа.) Село присіло у сади зелені, висока голубінь не має меж. (А.Горбівненко.) Забриніло сонце в блискучих розломах хмар. (В.Захарченко.) Сонце в сонних лісах вії ніжно відкрило, а відлуння в горах день новий розбудило. (П.Кубаєвич.) Розкрило сонце білу парасоль, хмарки розпустять пелюстки-лілеї. (Т.Бартош.)  В небуття пішло минуле,  в прірву над обривом. (В.Лагода.)

ІІ. І ніжно горнеться до мене крило вербиченьки зелене. (К.Лесьєв-Лесь.)  Притулюся щокою до щоки вересневого сонця і згадаю матір свою. (Є.Гуцало.) Пелюстками тягнуться до сонця, п’ють росу довірливі ромашки. (П.Кубаєвич.) Сплелись кульбабки у віночки  обабіч в’їжджених доріг. У хризантемах серце б’ється  давноминулих літніх днів. (С.Назарик.) Медвяно пахнуть абрикоси. (Ю.Кравченко.) Ця вулиця із юності моєї рясніє вітом липових алей. (П.Кубаєвич.) Тут під ранніми зорями слався туман. (М.Волощук.) На березі життя мільйон Асоль своїх чекають капітанів Греїв. (Т.Бартош.)

 

* Попереджувальний диктант. Позначити в словах орфограми.

 

 А я без тебе, земле, безпорадний. (Т.Вишталюк.) Україно, Україно! Лелечатами по світу розлетілись твої діти. Дуже тяжко на чужині приживатися мені! (М.Волощак.) Вперед, мій брате-коню, в путь! Ми совістю братів приречені на волю! (В.Вербич.) Солоспів материнської мови! О, тобі я не зрадив ніде. (Д.Кремінь.) Україно моя! Все життя прихилю до твоєї краси чарівної. (Ю.Воропай.)

 

* Диктант із коментуванням. Позначити в словах орфограми.

 

 Над озірцем журавель споважніло в академічній задумі ступав. (Б.Олійник.) Останні вже дукатики береза на пальцях лічить, літу віддає. (Л.Костенко.) Зсушив, зв’ялив, оббив вже лист злий вітер-недосвіт. (Р.Бернс.) Теплий ще вересень дивну мережку злотом червоним на листі заплів, злотом посипав і трави, і стежку, пахом осіннім сади напоїв. (С.Черкасенко.) Сонце скотилося на поле. З долини прилетів теплий вітерець, зашелестів  важкими, вологими  стеблами пшениці. Синій вечір прибився з поля на подвір’я і притулився  до яблунь перепочити. Перепілки гукали зі степу, та вечір кволо шелестів листям і пестливо тягнув до вікон сірі крила. (В.Добрянський.) Шістнадцять кіс дзвенять, гудуть, густі жита кладуть. (П.Воронько.)

 

* Переписати, на місці крапок уставляючи пропущені літери.  Позначити в словах орфограми.

 

 Рвет..ся осінь руками кр..вавими до далекого сон..чка любого; кров на шатах пр..пишних шарієт..ся, оксамит і парчу зал..ва. Рветься осінь. Терни невидимії їй все тіло поранили, змучили, а вона ро..пачливо всміха..т..ся: "Сонце, сон..чко, глянь, я сміюсь!”  (Леся Українка.) 

 

* Вибірковий диктант.  Виписати слова іншомовного походження та похідні від них, позначити в кожному орфограму.

 

Душі моєї хроніка ще досі не написана, під звуки фісгармонії і ній думка заколисана. (Т.Уєвич.) Душа теж потребує ванни, коли є в вас душа, одначе. (І.Драч.) Є в мене дні сентиментальні, коли посумувать охота, щось почитати старосвітське – чи Діккенса, чи Вальтер Скотта, чудні ввижаються пригоди, якісь романи, втечі, змови, мандрівка довга в диліжансі і незнайомки загадкові. (Ю.Тувім.) А Марк Твен, а Гюго, Карамзин, а Шекспіра дзвінкі сонети... Я – полтавець, Вкраїни син, але  рідний я син і планети. (Д.Луценко.)  Ідилія? Кажіть. Архаїка? Не треба. У закутку душі хай буде трохи сад. Вже дожились – забули колір неба... (Л.Костенко.) Мене в житті також не тішив штиль,  не падала з висот небесна манна. (Д.Луценко.) Вечірнє сонце ткало лукам шати, дощ іскор дзвінко брязкав по корі, і, мов на флейтах апасіонато, акорд блакиті блимнув угорі. (О.Фішер.)

 

Словник. Фісгармонія -  пневматичний клавішний музичний інструмент, за формою схожий на піаніно, а за звучанням – на орган.  Сентиментальний –   надмірно чутливий, емоційний.  Ідилія – життя, що проходить у злагоді, без сварок,  у безтурботності.   Архаїка - давнина.  Апасіонато – музичний термін, що означає: пристрасно, натхненно. Акорд -  сполучення різних за висотою тонів,  що сприймаються в звуковій єдності.

 

* Навчальний диктант.  У виділених  словах позначити  орфограми.

 

Ми ціною життя здобулись на права ставить грань поміж чорним і білим. І відтоді на віру приймаєм слова лише ті, що оплачені ділом. Ми навчилися навіть в роковану мить чесно долі дивитись у вічі. Нам неправда ненависна, як антисвіт, та півправда – ненависна вдвічі. Ми прощаєм нестачу валюти в словах, та нещадні, як ти з гендлярем на паях за слова прикупляєш валюту! (Б.Олійник; 60 сл.)

 

ІV. Підбиття підсумків уроку.

 

V. Домашнє завдання.  Переписати речення, подані у вправі 8, позначити в словах орфограми.

Схожі матеріали:
Меню
Архів матеріалів
Популярні матеріали