План конспект ПОЗНАЧЕННЯ М'ЯКОСТІ ПРИГОЛОСНИХ НА ПИСЬМІ БУКВАМИ Ь, І, Є, Ю, Я. СПОЛУЧЕННЯ ЬО, ЙО
Додав: admin
Коментарів: 0
Додано: 21-01-2013, 13:22
ПОЗНАЧЕННЯ М'ЯКОСТІ ПРИГОЛОСНИХ НА ПИСЬМІ
БУКВАМИ Ь, І, Є, Ю, Я. СПОЛУЧЕННЯ ЬО, ЙО
Мста: поглибити й систематизувати знання п'ятикласників щодо позначення м'якості приголосних на письмі буквами ь, і, є, ю, я, уживання ьо, йо; формувати загальнопізнавальвміння правильно визначати приголосні звуки щодо твердості і м'якості; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу розширити звання п'ятикласників про національні символи України, сприяти формуванню національної свідомості школярів, виховувати почуття патріотизму.
Внутрішньопредметні зв'язки:
Лексикологія і фразеологія: засвоєння нових слів, прислів'їв, приказок.
Культура мовлення і стилістика: засвоєння складних випадків слововживання.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок з елементами повторення.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Установчо-мотиваційний етап
Психологічна настанова щодо поглиблення знань, уведення учнів у понятійно-термінологічне поле, внутрішня мотивація навчально-розвивальної діяльності п'ятикласників з теми «Позначення м'якості приголосних на письмі».
III. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
IV. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п'ятикласників
Бесіда за питаннями:
1) Що вам відомо про букви ї, я, ю, є?
2) Яка буква українського алфавіту не позначається звуком?
3) Чи можуть букви ї, я, ю, є якимсь чином впливати на попередні приголосні? Як саме? Навести приклади.
За записаними на дошці словами сформулювати правила вживання ьо, йо.
Йорж, район, курйозний, сльота, дзьоб.
Дослідження-зіставлеиня
? З'ясувати, чим різняться слова рис — рись, ліз — лізь.
Робота з опорною таблицею
Коментар учителя. У сучасній українській мові (залежно від ступеня наближення стінки язика до твердого піднебіння) виділяють приголосні м'які і пом'якшені. При вимові м'яких приголосних середня частина спинки язика зближується з твердим піднебінням, а при вимові пом'якшених — підноситься до твердого піднебіння. Пом'якшені виразного протиставлення м'яким не мають: кіт — кит, білий — болить, вітер — ворота, гірко — горох. М'які приголосні, як окремі фонеми, здатні розрізняти лексичне і граматичне значення.
V. Повторення й усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи
Пошуково-вибіркова робота
? Прочитати текст. Дібрати заголовок. Визначити тему й основну думку. Виписати в одну колонку слова, у яких м'якість приголосного позначається буквами ь, я, ю, є, а в другу — з напівпом'якшеними.
Підкреслити букви, що позначають м'якість приголосних.
Такий символ, як тризуб, з'явився ще за часів трипільської культури, тобто чотири тисячі років тому, і спочатку він виконував роль оберегасимвола, який захищав від усіляких бід. Життя тоді було суворе: навколо розкинулися дрімучі ліси, людину підстерігали хижі звірі, загрожували громи, блискавки, великі повені, і все це таїло в собі небезпеку. Одним з оберегів була Берегиня — богиня захисту домашнього вогнища, родини — богиня, що символізувала материнство у древніх слов'ян. Символічне зображення Берегині-матері, яка підняла руки, захищаючи свій дім, уселилось у тризуб, серцевина тризуба — тулуб матері, а ліва й права частина — це руки, підняті для захисту.
Пізніше тризуб стає не лише оберегом кожної людини, а всієї когорти людей, яка направлялась на нове місце поселення. Восени через кожні три роки розігрувалися жеребки, кому йти на нові землі, а навесні люди вирушали в путь; йшли з тризубами, які оберігали їхню когору, їхній рід (3 часопису).
? Визначити лексичне значення виділеного слова.
Лексико-орфоі рафічна робота
? Прочитати речення. Записати, уставляючи пропущені літери. Пояснити свій вибір. З'ясувати походження, жанр і значення висловлвань.
1) Ден., сьогоднішній — молодший учорашнього. 2) ..ого в ложці не спіймаєш. 3) Між молотом і ковадлом витанц..вує. 4) ..ого ремесло хмелем поросло. 5) Поки ..ому зм..л..ться, то тобі скрутиться.
Творча робота
? За допомогою орфографічного словника дібрати до поданих слів спільнокореневі. З'ясувати значення тих слів, які вам зустрілися вперше. Увести деякі з них у речення на тему «Національні символи України».
Майоліка, майоран, дьоготь; стьожка, сльоза.
VI. Систематизація й узагальнення знань,
умінь і навичок
Подумати і дати відповіді на питання:
1. Чим різняться м'які приголосні звуки і пом'якшені?
2. Що нового ви дізналися про вживання сполучень ьо, йо?
3. З якими новими словами познайомилися?
VII. Підсумок уроку
VIII. Домашнє завдання
1. Скласти зв'язне висловлювання в науковому стилі на тему «Прапор України». Підкреслити вивчені орфограми. Виписати слова, в яких м'якість приголосних позначається буквами ь, я, ю, є, ї.
2. Скласти словниковий диктант з 15-20 слів на вивчену орфограму. Пояснити правила правопису.
Схожі матеріали:
Меню
Архів матеріалів
Популярні матеріали