План конспект УРОК-ГРА Тема. "Боян степової Еллади" (підсумковий урок за творчістю Є. Маланюка).
Додав: admin
Коментарів: 0
Додано: 4-02-2013, 08:44
УРОК-ГРА
Тема. "Боян степової Еллади" (підсумковий урок за творчістю Є. Маланюка).
Мета: закріпити набуті знання, про "чи не найбільшого поета українства XX століття" (Ю. Солод); відтворити найяскравіші моменти його життя; вчити творчо і глибоко підходити до аналізу ліричних творів; розвивати уміння аналізувати поезії; збудити інтерес до постаті великого майстра, палкого патріота; стимулювати учнів до подальшого самостійного вивчення творчості Є. Маланюка.
Обладнання. Портрет Є. Маланюка, фотографії його родини, газети, збірки творів, грамзапис пісні С. Галябарди "На Україну повернусь".
Хід уроку
I. Організаційна частина.
Клас ділимо на 2 команди. Учасники гри обирають собі певні ролі (художника, біографа, читача, детектива, літературознавця та ін.).
II. Мотивація навчальної діяльності.
(Звучить пісня С. Галябарди "На Україну повернусь".)
У 1968 році не стало Є.Маланюка... Але залишились його твори. Тепер вони повертаються в Україну. Тут минули його босоноге дитинство і буремна молодість. А потім була чужина, "піски емігрантських Сахар". Болюча чужина...
"Автор "Стилета і стилоса" одразу увів до храму поезії політичну проблематику і зробив її головним змістом творчості. У житті Є.Маланюк не займався політичною діяльністю, не був політиком. За освітою військовий, а потім інженер, він був поетом від Бога, над ним не тяжіла тверда рука жодного примусу, окрім таланту і совісті. Вільний митець, він оспівав те, що стало змістом життя нації — творення української державності, тисячолітню Україну.
Творчість Є. Маланюка не тільки дісталась верховин української поезії XX століття, але й вплинула на її формування як в емігрантському колі, так і в Україні. Хоча радянська критика називала його "українським фашистом" і "ворогом народу", однак до його голосу прислухалися... Він залишився в історії української культури як великий поет, мислитель-енциклопедист, публіцист, історик літератури" (Ю. Солод).
III. Засвоєння нових знань.
Біографи.
(Умови. Представникам команд роздаються зразки біографії Є. Ма¬ланюка з помилками, які потрібно виправити олівцем. За правильно виконане завдання виставляється один бал, а за неточність — стільки ж знімається.)
Є. Маланюк народився на початку XX століття (1897р.)* під Єлисаветградом, у сім'ї нащадка козацького роду. Хлопець, закінчивши Єлисаветградське реальне училище, вступив до Київського (Петербурзького) політехнічного інституту. Після навчання у Київській мистецькій (військовій) школі служив командиром роти стрілецького полку. Коли у 1917 році було проголошено українську державність, він став старшиною армії Української Народної Республіки. У 1922 році (1920 p.), коли армія УНР під командуванням С Петлюри зазнала поразки, Є. Маланюк опинився у таборі для інтернованих українських воїнів у чеському (польському) місті Каліші. Жив у Чехословаччині, де закінчив Подебрадський університет (Українську господарську академію), потім працював інженером у Львові (Варшаві). Під кінець Другої світової війни оселився в Чехії (Німеччині), потім — у Канаді (США). Літературну діяльність Є. Маланюк розпочав у Каліші, заснувавши там з Ю. Дараганом журнал "Райдуга" ("Веселка"). Помер 16 лютого 1988 року (1968р.) у Вашингтоні (у Нью-Йорку).
* У лужках подано правильний варіант. Максимальна кількість балів — 12. Художники.
(Умови. За 15-20 хвилин, поки будуть проводитись інші конкурси, художники повинні проілюструвати поетичні рядки Є. Маланюка.) Максимальна кількість балів — 12. Для 1-ої команди.
Високий ранок. Камінь ненагріїий, Сочистий кущ і поруч — синя тінь. Вузьке від спеки річкове корито. Уламки скель. Акварелева рінь. Для 2-ої команди.
І от — далечина. Твоїх безмеж, Твоїх небес нестримна повінь: Пливе, пливе блакитна широчінь, Росте, росте співучим колом обрій; Від білих хмар лиш смарагдова тінь Біжить ланами, лиш вітри недобрі Напружують свій навіжений шквал... "Далі, далі, далі..."
(Умови. Команді потрібно дати максимальну кількість відповідей за 2 хвилини. У разі незнання говориться "Далі..." (як у телегрі "Щасливий випадок"). У конкурсі бере участь вся команда або її представники. Після того, як питання вичерпалися, а час дозволяє, можна повернутися до попередніх запитань. За кожну правильну відповідь — 1 бал. Вчитель може вибрати 12 питань (12 балів).)
Для 1-ої команди.
1. В якому селі народився Є.Маланюк? (Архангород.)
2. Де навчався поет після закінчення початкової школи? (В Єлиса-ветградському реальному училищі.)
3. Коли Є.Маланюк почав віршувати? (Будучи гімназистом.)
4. В якому році поет емігрував? (У 1920 р.)
5. Де Є. Маланюк здобув академічну освіту? (У Чехословаччині, в Подебрадах.)
6. Якою збіркою поет дебютував? ("Стилет і стилос".)
7. Коли помер Є.Маланюк? (1968р.)
8. З якої поезії слова: "Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети"? ("Посланіє".)
9. В яких країнах жив митець? (В Україні, Польщі, Чехословаччині, Німеччині, США.)

10. Як називався журнал, який Є. Маланюк видавав разом з Ю. Дараганом у 1922-23 pp.? ("Веселка".)
11. Як називалась група митців, котрі гуртувались навколо журналу "Літературно-науковий вісник", визнаним лідером якої був Є. Маланюк? ("Празька школа".)
12. Де жив Є.Маланюк у США? (У Нью-Йорку.)
13. Як називається посмертна збірка поета? ("Перстень і посох".)
14. Хто за гороскопом Є.Маланюк? (Водолій.)
15. Як називався Український літературно-мистецький клуб у Нью-Йорку, фундатором якого був Є. Маланюк? ("Слово".)
Для 2-ої команди.
1. Як зараз називається село, в якому народився Є. Маланюк?
(Новоархангел ьськ.)
2. В якому закладі продовжив навчання Є. Маланюк після закінчення реального училища? (У Петербурзькому політехнічному інституті.)
3. Ким був батько поета? (Сільським інтелігентом.)
4. В якому році митець народився? (1897 р.)
5. Чому Є. Маланюк емігрував? (Через поразку У HP.)
6. Як називається річка дитинства, що зустрічається в багатьох поезіях Є. Маланкжа? (Синюха.)
7. Чи були в Є.Маланкжа діти? (Син.)
8. Де похований поет? (У Нью-Йорку, в Баунд-Бруці.)
9. З якої збірки вірші "Біографія", "Сучасники", "Пам'яті Куліша"? ("Стилет і стилос ".)
10. Який фах здобув Є.Маланюк у Подебрадській господарській
академії? (Інженера-гідротехніка.)
11. Як називалась літературна група, яку 1927 року Є. Маланюк разом
з Ю. Липою створив у Варшаві? ("Танк".)
12. Як називається остання прижиттєва збірка Є. Маланюка?
("Серпень".)
13. До створення якої літературної групи українських письменників у 1944 році в Західній Німеччині доклав багато зусиль Є. Маланюк? (МУР — Мистецький Український Рух.)
14. Скільки поетичних збірок вийшло з-під пера Є. Маланюка? (10.)
15. Ким працював поет у 1945-48 роках? (Викладачем української мови і математики в українській гімназії німецького міста Реґенсбург.)
Юні літературознавці (Умови. Учні повинні (письмово) повністю розкрити тему та ідею певної поезії Є. Маланюка (або зробити ідейно-художній аналіз поезії). Наприклад. "Пам'яті Т. Осьмачки".
Тема. Відтворення пекучого болю, викликаного передчасною смертю талановитого поета, вірного сина України; переростання його образу в символ нескореності, незалежності всієї нації.
Ідея. Висловлення віри у незнищенність нації, її неминуче
утвердження та оновлення у прийдешніх поколіннях.
Для 1-ої команди: Для 2-ої команди:
"Сучасники"; "Шевченко";
"Одна пісня". "Лист".
Детектив.
(Умови. Учитель загадує прізвище письменника, про якого писав Є. Маланюк. Записує це прізвище на аркуш паперу. Учень — "детектив" за допомогою трьох запитань загального характеру повинен дізнатися, чиє прізвище записано. У відповідь вчитель лише говорить "так" або "ні". Якщо "детектив" відгадує — отримує 10 балів.
Наприклад. 1. Цей письменник — чоловік? (Так.)
2. Він творив у XIX столітті? (Так.)
3. Написав роман "Чорна рада"? (Так.) (Відповідь. П. Куліш.)
Всезнайки (Умови. Представники команд дістають з мішечка різнокольорові цифри від 1 до 4. Сині цифри — запитання з біографії, зелені — з теорії літератури, жовті — з літературної критики, червоні — за змістом поезії. Кожне запитання оцінюється 3 балами. Один учень відповідає на 4 за¬питання. Максимальна кількість балів — 12.)
Запитання та завдання з біографії.
1. Що вам відомо про дитячі роки Є. Маланюка?
2. Назвіть автобіографічні елементи у поетичній спадщині Є. Маланюка.
3. Охарактеризуйте літературне оточення великого майстра.
4. Проаналізуйте культурологічну діяльність письменника.
Запитання і завдання з теорії літератури.
1. Віршована епістола як жанр лірики. Прокоментуйте, наведіть
приклади.
2. Доведіть, що творчість Є. Маланюка — це синтез символістичних, імпресіоністичних і реалістичних засобів поетики.
3. Наведіть приклади неповторних метафор, оригінальних епітетів, алегорій та символів у ліриці Є. Маланюка.
4. Визначте римо-ритмічні особливості поезії "Сучасники" (присвята М. Рильському і П. Тичині).
Запитання і завдання з літературної критики.
1. Прокоментуйте слова М. Неврлого: "Любити й ненавидіти
батьківщину дано геніям". Як вони співвідносяться з творчістю Є. Ма-
ланюка?
2. Доведіть справедливість слів письменника і дослідника І. Качуров-ського: "Той, хто не знає, хто такий Данте і де знаходиться Ітака, Маланюка не читатиме. А зацікавиться творами майстра "любитель високої поезії".
3. Є. Маланюка деякі критики називали автором "чорного песимізму", поетом з хворобливим почуттям, який "вибирає для України найбрудніші образи", "не жаліє їй найчорніших фарб" (А. Животко), поетом "пітьми й хаосу" (С. Даленга). Доведіть або спростуйте ці твердження.
4. Прокоментуйте слова Б. Бойчука: "Політичного істеблішменту, який десятками років величав Є. Маланюка як ідеолога-прапороносця, на похоронах (Є.М.) не було. Вони почували, що Є. Маланюк їх зрадив на кінці життя, ставши людиною". Що означає це — "ставши людиною"?
Запитання за змістом поезії.
1. Які складові генія Т. Шевченка визначив Є. Маланюк?
2. Який зміст вклав автор у слова "стилет" і "стилос"?
3. Які поезії П. Тичини викликали захоплення і високу оцінку з боку Є. Маланюка?
4. Чим пояснити таку різку зміну у ставленні Є. Маланюка до творів П. Тичини ("від кларнета твого пофарбована дудка зосталась.")?
Літературна вікторина для читачів.
(Оцінювання — на розсуд учителя. Можна взяти також окремі запитання і провести літературну дискусію.)
1. Назвіть основні мотиви лірики Є. Маланюка.
2. Які завдання ставив поет перед українською літературою?
3. Якими рисами відрізняється Є. Маланюк ранній від пізнього?
4. Назвіть особливості його індивідуального стилю
5. Чим відрізняється поезія Є. Маланюка від тієї, що творилась у цей час в Україні?
6. Якими рисами поет подібний до інших представників "празької школи"?
7. Які символічні образи присутні в поезії Є.Маланюка?
3. Розкрийте образ України у творчості поета.
9. Які міркування Є. Маланюк сформулював у триптиху "Біографія"?
10. Доведіть, що мотив ностальгії — один з основних у творчості поета.
11. Що означають вольові імперативи* для Є. Маланюка? Поясніть на прикладі вірша "Візія".
12. Назвіть основні жанри творчості майстра.
13. У полоні чиєї творчості перебував Є. Маланюк, до якої літератури був не байдужий?
14. Д. Донцов назвав Є.Маланюка "трагічним оптимістом". Чому? Чи згідні ви з таким визначенням? Доведіть.
15. Чи близькі сьогоднішнім українцям мотиви поезії Є.Маланюка?
IV. Підбиття підсумків і визначення переможців. Оцінки.
V. Домашнє завдання.
Написати твір на одну з тем:
"Провідні мотиви Маланюкової лірики".
"Образ України у поетичному сприйнятті Є. Маланюка". "Мої роздуми над лірикою Є.Маланюка".
* Імператив (лат. imperativus — владний) —
1) грам, наказовий спосіб дієслова;
2) повеління, настійна вимога, повинність;
3) в етиці Канта — безумовне моральне веління, нібито споконвічно властиве розумові, що лежить в основі моралі.
Примітка. Матеріал уроку можна використовувати для контролю навчальних досягнень як усне опитування.
В.М. Канак
Схожі матеріали:
Меню
Архів матеріалів
Популярні матеріали