Теорія української мови БУДОВА РЕЧЕННЯ Найменші складові частини речення
Додав: admin
Коментарів: 0
Додано: 25-01-2013, 20:59
БУДОВА РЕЧЕННЯ
Найменші складові частини речення
Найменшими складовими частинами речення є члени речення (головні і другорядні), внесення та сполучники. Прийменники і частки окремо в реченні не виділяються, вони входять до складу членів речення.
Член речення — це повнозначне слово або словосполучення, яке становить найкоротшу осмислену відповідь на питання в реченні. Наприклад, у реченні: Здається сном пахуче літо (В. Сосюра.) — є три члени: що? — літо; яке воно є? — здається сном; яке літо? — пахуче. А в реченні: Тільки Чіпка як води в рот набрав (Панас Мирний.) — є лише два члени: хто? — тільки Чіпка; що робив? — як води в рот набрав. Якщо ці відповіді поділити на менші, то вислів утратить смисл.
1.Головні члени — підмет і присудок — становлять синтаксичний центр речення, навколо якого об'єднуються всі другорядні члени.
У синтаксичний (підметово-присудковий) центр речення можуть входити підмет і присудок (сонце сходить), або кілька однорідних підметів і присудок (дерева, кущі, трава зеленіють), або підмет і кілька однорідних присудків (роса ряхтить, міниться, переливається), або тільки підмет (ранок), або тільки прису¬док (світає).
2. Другорядні члени — додаток, означення, обставини,— об'єднуючись навколо головних членів, пояснюють їх та один одного. Наприклад, у реченні: Тут в кожній ягоді натхненна праця струмує (М. Рильський.) — синтаксичний центр: що? — праця; що робить? — струмує; а навколо нього об'єднуються другорядні члени: праця — яка? — натхненна; струмує — де? — тут; струмує — в чому? — в ягоді; в ягоді — якій? — кожній.
3. Внесення — звертання, вставні і вставлені слова та речення, слова-речення — на питання в реченні не відповідають, але по-різному доповнюють речення: 1. Він не прийде.— Він, мабуть, не прийде. 2. Ти допоможеш мені? — Ти, Маріє, допоможеш мені? 3. Так, допоможу.
4. Сполучники — сурядні, підрядні, пояснювальні — приєднують між собою окремі слова та частини в реченні: Не жаль мені, що житиму лиш раз, та жаль, що згасне мрій моїх алмаз. (Д. Павличко.)
Визначте кількість членів у кожному реченні. Знайдіть у них внесення і сполучники.
1. Того, можливо, не знайду я слова, щоб наш прекрасний оспівати світ. (М. Рильський.) 2. Розсипає сонце щедрою рукою золотаві квіти в тихому гаю. (В. Сосюра.) 3. Ми казали про вічну любов, і хотів я такої любові. (В. Сосюра.) 4. А дівчина була як сонце! (Марко Вовчок.) 5. Чорні жилаві руки були наче з заліза. (М. Коцюбинський.) 6. Ми мусимо іти до згоди через найглибші в світі броди. (О. Підсуха.) 7. І ти, Україно, розкажеш піснями тисячоліттям про наші віки. (3.Гончарук.) 8. В романтику, друже, дорога відкрита. (В. Лучук.)
Схожі матеріали:
Меню
Архів матеріалів