План конспект УРОК ДУХОВНОСТІ Тема. Людина починається з добра (за творчістю В. Сухомлинського).
Додав: admin
Коментарів: 0
Додано: 4-02-2013, 08:42
УРОК ДУХОВНОСТІ
Тема. Людина починається з добра (за творчістю В. Сухомлинського).
Мета: продовжити знайомити учнів із життям і творчістю видатного педагога і письменника В.О. Сухомлинського; викликати інтерес до творів великого Учителя, бажання більше знати, наслідувати позитивні риси героїв прочитаних оповідань; працювати над розвитком мислення і мо&тення учнів; розвивати вміння виділяти в тексті головне; виховувати через образне слово почуття доброти, любові та поваги до рідних, друзів, до свого народу.
Обладнання. Портрет В.О. Сухомлинського, родинні фотографії, збірки творів "Чиста криниця", "Казки школи під голубим небом", книга ' І. Цюпи "Василь Сухомлинський" ("Добротворець"), дитячі малюнки до творів Сухомлинського.
Людина народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина на¬роджується, щоб лишити по собі вічний слід.
В. Сухомлинський Добре жить Тому, чия душа і дума Добро навчилася любить.
Т. Шевченко
I. Актуалізація життєвого досвіту.
(У виконанні вчителя звучить фрагмент із драматичної поеми І. Драча "Дума про вчителя ", присвячена В. Сухомлинському.)
— Зі щирих поетичних рядків І. Драча розпочнемо розмову про великого Учителя, письменника, просто добру людину В. Сухомлинського.
На нашій книжковій полиці сусідяться повість І. Цюпи "Добротворець", збірки В. Сухомлинського "Казки під голубим небом" і "Чиста криниця".
II. Мотивація навчальної діяльності.
Розпочнемо нашу мандрівку у світ добра і краси з розповіді про В. Сухомлинського, про те, де він звився і розповився, звідки пішов у велике життя.
III. Засвоєння нових знань.
Розповіді дітей.
Доповнення вчителя. Діти, розгляньте, будь ласка, ілюстрації з книги І. Цюпи "Василь Сухомлинський".
Перед вами будинок в с Василівка, в якому народився і жив Василь Олександрович. Ось троє дітей сім'ї Сухомлинських: Олександр, Сергій та Меланія. З любов'ю і повагою згадуватиме пізніше Василь Олек¬сандрович свою матір — Оксану Юріївну. Саме на цьому знімку ви бачите його зі своєю матір'ю.
В. Сухомлинський любив дітей, умів творити добро. У мене в руках книга І. Цюпи "Добротворець", яку ми прочитали. Це — художньо-документальна повість, написана по живих слідах великого педагога.
Який епізод із життя вчителя став початком розповіді?
(Учнірозповідають про війну, поранення В.Сухомлинського, важке і три¬вале лікування.)
Учитель. Діти, ви, мабуть, помітили, читаючи повість "Добротворець", що події у творі розгортаються, так би мовити, двома руслами: сучасне життя головного героя відтінюється цікавими екскурсами в минуле. Такий показ подій у художньому творі називається ретроспекцією. (Пояснення слова за словником.)
Тож час від часу у тканину твору вкраплюються розповіді про дитинство В. Сухомлинського, навчання у школі, технікумі, педінституті, перші нелегкі кроки вчителювання, про драму першого кохання.
У цілому ж повість — це розповідь про одержиму працю В. Су¬хомлинського на ниві освіти, про добро, яке він засівав у дитячих душах.
Упродовж 32 років Василь Олександрович вів педагогічний щоденник, в якому записував свої спостереження за поведінкою учнів. Пізніше ці роздуми вилилися на папір і стали книгами. Його спадщина нараховує 48 книжок, більше 500 статей, 1500 мініатюр. Усе це видано 53-ма мовами світу.
"Людина, — стверджував він, — народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний!"
І справді, вічний слід лишив на землі Василь Олександрович Сухомлинський. Життя і смерть його були шляхетними.
Повість "Добротворець" завершується сторінками, сповненими трагізму.
Перекажемо їх...
(Учні переказують і зачитують останні рядки повісті.)
Учитель. "Похований В.Сухомлинський на кладовищі, всього за триста метрів від школи, якій віддав усе своє життя.
На монументі напис: "Я ніколи не належав собі".
Ми продовжуємо нашу розмову про творчість В.Сухойлинського, про оту невичерпну скарбницю людської мудрості і доброти, серцевиною якої є слово.
"Найпершим до нас приходить слово, ще тоді, коли ми гойдаємось в колисці. І вчителями нашими завжди бувають матері", — писав В. Сухомлинський.
Власне, слово і пісня розбудили душу маленького Василька.
Учень зачитує спогади.
"У душі моїй звучить голос матері, що читає мені чудові рядки нашого Тараса Шевченка про сонечко, веселку, сокорину. Мені пригадується навіть та тиха передвечірня година, коли я сидів на руках материнських. Пам'ятається навіть, як на квітці трепетав великий барвистий метелик, шелестіло листя на тополі, а в блакитному небі пливла біла хмаринка.
Мати заспівала пісню "Ой піду я лугом, лугом-долиною..." Така прекрасна була та пісня, що, здавалось, і листочки на тополі перестали шелестіти, прислухаючись до материнського співу".
Учениця виконує пісню "Ой піду я лугом..."
"На все життя запам'яталась мені ця прекрасна пісня. Кожне слово у ній хвилювало й зараз хвилює мене.
Той день став для мене дорогим уроком рідної мови на все життя."
В. Сухомлинський словом намагався розбудити душі своїх вихованців, водив їх у поле, на берег ставка, в сад, щоб закарбовувати в дитячій пам'яті образи, картини, які втілює в собі поетичне слово.
Проводив заняття "Двісті квіток рідної мови". Це — двісті бесід про красу рідного слова, двісті відвідин словесного саду. Ось теми таких розмов: "Веселка", "Перший грім", "Джміль у квітці".
Сьогодні на уроці ми спробуємо здійснити уявну подорож до саду рідного слова.
(Учні-ілюстратори озвучують виконані малюнки за темами "Сонце заходить, гори чорніють ", "Жайворонок " та інші.)
НІ. Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок.
Учитель. Людина починається з добра... Цими словами ми знову повертаємося до творчої спадщини В.Сухомлинського, його казок, притч, новелеток. Це — мудрі і щирі повчання великого душею й талантом Учителя, залюбленого в дитину, в землю, народ, у мову, у незнищенну справу духовного відродження.
— Яка із прочитаних мініатюрок вас схвилювала, навчила, а яка вказала
шлях до добра?
(Діти розповідають Про прочитані твори-мініатюри, виділяють головну думку.)
(Рекомендовані твори: "Сива волосинка", "Бабусин рушник", "Лялька з відбитою ручкою", "Батьків заповіт", "Звичайна людина" та інші.)
Учитель. Чого вчать нас твори В.Сухомлинського?
Відповіді дітей.
— Знати, цінувати та оберігати минуле наших предків.
— Любити і поважати своїх батьків, бабусь і дідусів.
— Творити добро.
Учитель. Згадайте прислів'я про доброту людей.
Прислів'я.
Де немає добрих людей, там і добра нема.
Хто людям добра бажає, той і собі має.
За добро добром платять.
Зробиш добро — не кайся, вдієш лихо — начувайся.
IV. Підсумок уроку.
V. Домашнє завдання. Скласти усний твір-мініатюру "Людина покликана
творити добро".
Л.О. Мандзій
Схожі матеріали:
Меню
Архів матеріалів