Теорія української мови Порядок слів у реченні. Логічний наголос
Додав: admin
Коментарів: 0
Додано: 25-01-2013, 20:49
Порядок слів у реченні. Логічний наголос
Порядок слів у реченні є вільним, бо за кожним з членів речення не закріплене якесь постійне місце. Більш звичайний порядок слів називається прямим, менш звичайний — непрямим, або аворотним.
За прямого порядку слів підмет стоїть перед присудком, означення — перед означуваним словом, а додаток — після слова, з яким він пов'язаний за змістом.
Наприклад: Невтомна думка виростає увись і вдаль (М. Рильський).
Щодо обставини, то вона, залежно від значення та способу вираження, може займати різні місця.
За зворотного порядку слів присудок стоїть перед підметом, означення — після означуваного ним слова, додаток — перед словом, із яким він пов'язаний. Зворотний порядок слів називається інверсією.
Наприклад:Зорює ніч над степом голубим (М. Гриценко).
Прямий порядок слів більш характерний для наукових і публіцистичних творів, а зворотний порядок слів (його ще називають інверсією) частіше буває в художніх творах. Той або інший порядок слів залежить від того, де стоїть у реченні найбільш важливе в повідомленні слово. Звичайно найбільш важливе в повідомленні слово ставиться в кінці речення, наприклад: Учень написав диктант без помилок. Найбільш важливим у повідомленні є те, що диктант написано без помилок. Це речення може бути відповіддю на запитання: Як написав учень диктант? Важливе у повідомленні слово нерідко виносять на менш звичне (непряме) для нього місце. Порівняймо: І раптом тишу стрясла оглушлива канонада вибухів. (Баш.) та І20 раптом оглушлива канонада вибухів стрясла тишу. У першому варіанті речення додаток тишу стоїть перед присудком і підметом (непрямий порядок слів), а тому й сприймається як найбільш важливе в повідомленні слово.
Примітка. Тільки в небагатьох випадках інверсія слів у реченні змінює його зміст. Наприклад: День змінює ніч і Ніч змінює день. У першому реченні день виступає підметом, а ніч — додатком, у другому реченні ніч — підмет, а день — додаток. Або: Юрію Крайнєву минуло двадцять шість літ (тобто не більше і не менше) і Юрію Крайнєву минуло літ двадцять шість (лише приблизно стільки літ).
Найбільш важливе слово в повідомленні можна виділити не тільки зміною порядку слів, а й виділенням його у вимові — логічним наголосом. Від місця логічного наголосу залежить смисл висловленої думки. Наприклад: Боженко в кошлатій бурці летів попереду своїх орлів. (Скл.) Якщо логічним наголосом виділимо слово Боженко, то цим підкреслимо, що не хто-небудь інший, а він сам летів попереду; якщо логічний наголос стоятиме на слові кошлатій, то це означатиме, що не якась інша ознака бурки (чорна, широка тощо), а тільки названа привернула до себе найбільшу увагу.

Схожі матеріали:
Меню
Архів матеріалів