План конспект ПОЕМА «МОЙСЕЙ» - ХУДОЖНІЙ ЗЛЕТ І. ФРАНКА -НАЙВИЩЕ ДОСЯГНЕННЯ УКРАЇНСЬКОГО КЛАСИКА (УКРАЇНСЬКА, ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА)
Додав: admin
Коментарів: 0
Додано: 1-02-2013, 10:59
ПОЕМА «МОЙСЕЙ» - ХУДОЖНІЙ ЗЛЕТ І. ФРАНКА -НАЙВИЩЕ ДОСЯГНЕННЯ УКРАЇНСЬКОГО КЛАСИКА (УКРАЇНСЬКА, ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА)
Мета: ознайомити учнів з історією написання поеми; розкрити жанрову багатогранність твору, допомогти відчути їх взаємопереходи і взаємозбагачення; розширювати кругозір учнів, наближувати до розуміння Вічної книги.
Тип уроку: інтегрований.
Обладнання: портрет І. Франка, репродукція картини Рембрандта «Мойсей із скрижалями законів», фотографія скульптури Мікеланджело «Мойсей», Святе Письмо, «Божественна комедія» Данте, виставка літератури про І. Франка.
Вислови про поему:
• «Мойсей Франка — це заповіт українському народові» (О. Білецький).
• «Воздвигне Вкраїна і свого Мойсея» (Я. Тичина).
Все, що мав у житті, Він віддав для одної ідеї, І горів, і яснів, і страждав, І трудився для неї.
І. Франко
ХІД УРОКУ
Учитель української літератури. Поема «Мойсей» — найвище досягнення українського класика І. Франка. її по праву можна вважати лебединою піснею автора. У свій час твір був високо оцінений критиками. Та й сьогодні поема вважається високохудожньою, глибокопатрі-отичною перлиною української літератури. Про це ми сьогодні і поговоримо.
Прочитайте епіграф до уроку та вислови про поему і прокоментуйте їх. Хочу вам розповісти про історію написання поеми «Мойсей» І. Франка. У 1904р. письменник побував в Італії, мав можливість на власні очі побачити шедеври образотворчого мистецтва і скульптури найгеніальніших італійських митців. Особливо вразив поета шедевр Мікеланджело — образ біблійного пророка Мойсея.
Цей твір і став поштовхом для написання поеми «Мойсей». Писав свій твір Франко протягом січня — липня 1905 року.
Поема має ще і пролог. Історія його, така: управитель друкарні, де видавали поему, сказав Франкові, що на початку книги залишилось кілька
незадрукованих сторінок і порадив поету написати передмову. На другий день Франко приніс знаменитий пролог.
Поему двічі (1905 і 1913) було видано окремою книгою. Але вже в 1916 році поема «Мойсей» вийшла без прологу в київському видавництві «Криниця», оскільки його категорично заборонила військова цензура.
А зараз ви почуєте повідомлення однокласника про те, хто такий Мойсей.
Учень-літературознавець. У 1913 році в передмові до польського перекладу поем І. Франко писав: «...Мойсей стоїть перед нами як найвеличніша фігура старовинної історії людства. Мойсей, уроджений в неволі, в своїй молодості піднесений до життя в королівському палаці. Мойсей убивця і вигнанець, Мойсей пастир і проводир народу, що виводить цей народ із урожайцої і багатої єгипетської землі на пустиню: а одночасно з неволі на волю.
І, нарешті, Мойсей — непризнаний пророк, що через 40 років вів свій народ по пустині і не міг з ним перейти невеликого простору від Єгипту до Палестини...».
Вчитель української літератури. Перш ніж запросити вас до роздумів над жанровими особливостями твору (а допоможе вам у цьому вчитель зарубіжної літератури), послухаємо повідомлення, яке готував учень про епос, лірику і драму. Це нам потрібно, щоб визначити, до яких із цих видів тяжіє Франків «Мойсей».
Учень-теоретик. Хочу почати з того, що більшість літературознавчих термінів виникла у Давній Греції — колисці європейської цивілізації.
Літературні твори діляться на три основні роди: епос, лірику, драму. ТІ То покладено в основу такого розподілу?
Обсяг подій.
Форма висловлення.
Тривалість цих подій.
Авторське ставлення до них тощо.
Отже, епос (гр.— оповідання) — передбачає об'єктивність зображення подій і певну авторську відчуженість від них, наче погляд на відстані.
Лірика (гр.— такий, що промовляється під акомпанемент ліри, музикальний) — втілює і відтворює почуття і переживання" автора.
Драма (гр.— рух) — з'являється в часи боротьби, напруження в суспільстві та в душах людей, відображає і відтворює критичні ситуації й характери при майже абсолютному відчуженні автора.
Учитель зарубіжної літератури. До яких із цих градацій найбільше тяжіє «Мойсей»? Мабуть, до епосу. Які факти свідчать про епічність твору?
Учні
Тривалий час подій {40 років).
Епічні дійові особи: сам Єгова, Мойсей, Аарон, народ, діти.
«Живий» демон.
Учитель зарубіжної літератури. Тобто за обсягом подій, за часом, за кількістю дійових осіб поема належить до епосу, як твори Гомера, «Пісня про Роланда», «Слово про Ігорів похід».
Хто з вас зробив дослідження в користь лірики?
1-й учень. Я вважаю, що поема не тільки епічна, а й лірична. У рядку «Твоїм будущим душу я тривожу» відгадується душа автора, отже, це лірика. А ось ще рядки:
Ти мій рід. Ти дитина моя, Ти вся честь моя й слава, В тобі дух мій, будуще моє, І краса, і держава.
2-й учень. Поему, звичайно, написано віршованою мовою з використанням тропів і фігур. Таким чином, її з повним правом можна вважати філософською ліричною поемою. Наприклад, в рядках, де Мойсей навчає дітей доброти: «Милосердними треба вам буть Задля всього живого! Бо життя — сей клейнод, хіба ж є Що дорожче за нього?» — використано порівняння, риторичні фігури.
'Учитель зарубіжної літератури. Хочу звернути вашу увагу на те, що у пролозі чується певний перегук із «Божественною комедією» Данте. Ті ж терцини, побудовані за схемою аба — бвб — вгв... Поет розповідає про сучасний для нього ад і майбутній рай земний у житті рідного народу. До речі, яку назву дав своєму твору Данте? Комедія.
А який твір в епоху Середньовіччя називали комедією? {Твір з похмурим початком і оптимістичною розв'язкою)
Щодо «Мойсея» щось тут співпадає, а щось — ні. Пролог закінчується на оптимістичній ноті, на те він і пролог, як камертон, на який можуть настроювати поети свої ліри. А як закінчується поема? На жаль, мінором.
У Франка, як і в Данте, поема — це шлях від аду до раю. Проте герої Франка, на відміну від Дантових, не дійшли ро раю, але здолали шлях через чистилище.
Висновок: «Мойсея» Франка можна назвати «Божественною трагедією». Спільним ще є і те, що і у Данте, і у Франка ці твори — вершинні, бо стали їх останніми великими творами, останнім словом кожного з них в літературі. Тільки на відстані шести сторіч.
Які ознаки драми можна побачити в поемі?
Учні. Монологи, діалоги, полілоги, авторські репліки. {Наводять приклади.)
Учитель української літератури. Поема І. Франка «Мойсей» — це синтез епосу, лірики і драми. Це фактично поетичний кіносценарій. Нам залишається думати, чи знайдеться коли-небудь талановитий український режисер, спроможний поставити Цей твір Франка. А ще цікаво, якому ж геніальному акторові випаде честь зіграти Мойсея?
Учитель християнської етики. Біблійний Мойсей народився на землі, що стала ареною біблійних подій, і був оточений друзями і недругами, які теж стали героями Вічної книги.
Усі ці імена, географічні назви та крилаті вирази складають окремий розділ лексики і фразеології — біблеїзми. І. Франко дуже широко представив їх у своїй поемі, адже без них поеми би просто не було.
Головний шар біблеїзмів у поемі — це ономастика (власні імена). Вони діляться на: антропоніми — особисті імена людей; топоніми — георафічні назви. Вживає Франко і фразеологізми, що дійшли до нас із Біблії.
Розкажу вам про одне з Божих імен, яке використовує Франко,— Єгова. У перекладі означає сущий і втілює Того, хто сказав про себе: «Я є Альфа і Омега, перший і останній». Євреї благоговіли перед цим ім'ям, вважали його страшним для вимовляння. Його вимовляли лише первосвященики і лише раз на рік, у Святая Святих.
На сторінках поеми ім'я Єгова. зустрічаємо багато разів, наприклад:
В ній Єгови накази лежать, Знаки волі і побіли, або
Буде мстити Єгова на вас І на правнуках ваших.
1-й учень. У «Мойсеевому П'ятикнижжі» зустрічається слово Вавилон. У перекладі означає змішування. Вавилон — столиця царства Ушиврода. Та не довго бриніла слава цього великого і красивого міста, сади якого — одне із семи див світу. Згідно з пророцтвом воно перетворилося на руїни і стало символом усього нечистого, спокусливого, оманливого.
У цьому значенні вживає його Франко:
Се піднявся страшний Вавилон На загладу Іюди.
2-й учень. Палестина. Так називається земля гебреїв, земля Господня, свята земля Ізраїлева, земля обітована, ханаанська земля, що лежала в самому центрі давнього світу. Тому Господь говорить:,«Єрусалим я поставив серед народів і навкруги нього землі». Саме звідти повинні були ізлитися світло і спасіння для всього світу. У Франка:
Ось де вам вітчизна осяйна, З всіх найкраща частин! Лиш дрібненький задаток її Вам отся Палестина.
3-й учень. Біблія подарувала людству чудові фразеологізми. З цієї скарбниці Франко використав деякі у поемі.
«Сіль землі» — у Франка — це «будущий цар світа», тобто найголовніший. Вислів стосується Мойсея. Колись цей фразеологізм вжив Спаситель у зверненні до своїх учнів: «Висіль землі». Сіль — моральні якості душі.
Інший вислів — «терновий кущ», що горів і не згорав. Це заклик «не гасити святого вогню», який може палати тільки в людини-донора, людини, що вміє віддавати. Цей кущ — це ще й символ віри і страждань. Сорок літ несе Мойсей терновий вінок, бо знає —
Се був кущ огняний, що велів Вирвать люд мій на волю.
Фразеологізми у Франка мають великий ступінь узагальнення.
Учитель християнської етики. Хай ці повідомлення стануть поштовхом для дальшого вивчення біблеїзмів у поемі Франка. Зараз біблійні імена стали іменами дітей різних народів світу. Біблійні гори і ріки прикрашають землю, яку і досі називають Святою. Ми частіше починаємо звертатися до Біблії, до Мойсея, в тому числі і створеної Франком поеми.
Учитель української літератури {підсумкове слово). По праву можна твердити, що поема «Мойсей» — найвище досягнення українського класика. На час написання твору письменникові було 50, і все своє свідоме життя він, як і Мойсей, віддав власній нації. У поемі діють різні особи, звучать різні голоси, ставиться багато питань. Усе в ній реальне, об'ємне, як у житті або театрі. І якщо справедливо, що життя театр, то поема Франка — величезна поетична містерія, поставлена за сторінками Вічної книги. А час дії — це епоха Мойсея, епоха Франка, епоха читачів, це — вічність.
Ось що таке поема Франка «Мойсей», про яку ми кажемо — найвище досягнення українського класика Івана Франка.
Схожі матеріали:
Меню
Архів матеріалів